W piątek, minister Mariusz Kamiński rozmawiał telefonicznie z ministrami spraw wewnętrznych: Niemiec, Słowenii oraz Ukrainy. Głównym tematem rozmów była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji rozmawiał w piątek ze swoimi odpowiednikami z Niemiec (Horstem Seehoferem), Słowenii (Alešem Hojsem) oraz Ukrainy (Denysem Monastyrskim).

Każdy z rozmówców podziękował za działania podejmowane przez polski rząd, mające na celu ochronę wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz wyraził uznanie dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA. Ministrowie podkreślili swoją solidarność z Polską w obecnym, sztucznie wywołanym przez reżim białoruski kryzysie migracyjnym, polegającym na instrumentalnym wykorzystaniu migrantów i stworzeniu kanału do obsługi tego procederu na Białorusi.

Minister Horst Seehofer podziękował za działania polskich służb na wschodniej granicy UE oraz zaoferował wszelkie wsparcie polityczne w zakresie wspólnej walki ze sztucznie stworzonym zagrożeniem hybrydowym. Podkreślił, że Niemcy dostrzegają ogromne zaangażowanie polskich sił mundurowych w ochronę wschodniej granicy strefy Schengen. Strona niemiecka popiera również projekt budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej.

Minister spraw wewnętrznych Słowenii Aleš Hojs zapewnił o politycznym wsparciu Polski w działaniach na granicy polsko-białoruskiej. Jednocześnie zadeklarował, że Słowenia – sprawująca do 31 grudnia br. prezydencję w Radzie Unii Europejskiej – będzie utrzymywała intensywną dyskusję na forum UE w temacie zabezpieczenia wschodniej granicy strefy Schengen.

Rozmowa ministra Mariusza Kamińskiego z ministrem Denysem Monastyrskim poświęcona była wymianie informacji na temat działań władz Białorusi, związanych ze sztucznie wykreowanym kryzysem migracyjnym. Ministrowie rozmawiali na temat wzmocnienia sił ochrony granicy polsko-białoruskiej i ukraińsko-białoruskiej. Minister Denys Monastyrski przekazał ponadto informacje odnośnie sytuacji epidemicznej na Ukrainie w kontekście możliwych restrykcji wprowadzonych dla obywateli Ukrainy w podróży do Unii Europejskiej.

Przeczytaj: Bloomberg: Rosja może rozważać inwazję na Ukrainę – USA alarmują sojuszników w UE

Jak informowaliśmy na naszym portalu, w mediach społecznościowych pojawiły się mapy, mające sugerować migrantom przedostanie się do Niemiec przez Ukrainę, z pominięciem Polski. Ukraina wysyła tysiące funkcjonariuszy na granicę. Problemem jest brak kar za nielegalne przekroczenie ukraińskiej granicy.

W czwartek podano, że Ukraina wzmacnia swoją granicę z Białorusią. Na granicę ukraińsko-białoruską skierowano dodatkowe siły wojskowe i policyjne, łącznie 8,5 tys. ludzi. Mają oni wzmocnić ochronę granicy w razie napływu nielegalnych migrantów.

Decyzję o wzmocnieniu granicy podjęła Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Według ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych, Denysa Monastyrskiego, środki te mają pomóc powstrzymać nielegalnych migrantów. Zaznacza jednak, że dla kompleksowego rozwiązania problem jest tylko jedno wyjście – budowa nowoczesnej „inteligentnej granicy”. Zapowiedział, że z budżetu państwa zostanie przeznaczone na to 17 mld hrywien.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy wcześniej, Nils Schmid, rzecznik ds. polityki zagranicznej SPD w Bundestagu, zasugerował zaangażowanie Ukrainy w rozwiązanie problemu z migrantami na Białorusi. W wywiadzie dla Deutschlandfunk polityk powiedział, że warto uzgodnić z ukraińskim rządem tymczasowe rozmieszczenie migrantów na Ukrainie.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply