Jeden z niemieckich socjaldemokratów uważa, że kryzys imigracyjny na polsko-białoruskiej granicy można rozwiązać przenosząc migrantów tymczasowo na Ukrainę.

Jak podaje ukraiński portal Zaxid.net, Nils Schmid, rzecznik ds. polityki zagranicznej SPD w Bundestagu, zasugerował zaangażowanie Ukrainy w rozwiązanie problemu z migrantami na Białorusi. W wywiadzie dla Deutschlandfunk opublikowanym 10 listopada polityk powiedział, że warto uzgodnić z ukraińskim rządem tymczasowe rozmieszczenie migrantów na Ukrainie.

Schmid uważa, że ​​aby tysiące migrantów na granicy białorusko-polskiej miało “kontrolowany dostęp do UE”, należy ich przetransportować do kraju trzeciego, gdzie mogliby przejść procedury azylowe Unii Europejskiej. Tym trzecim krajem mogłaby być według niego Ukraina.

Niemiecki polityk opowiedział się także za zdecydowanymi działaniami zapobiegającymi napływowi migrantów na Białoruś, w tym za sankcjami dla linii lotniczych, które przywożą ich do tego kraju. Jednocześnie skrytykował metodę wypychania (push-back) migrantów z powrotem na Białoruś, którą stosują polskie służby, nazywając ją “nielegalnym środkiem”.

Pomysł Schmida spotkał się z chłodnym przyjęciem ukraińskich władz. “Mamy propozycję do niemieckich socjaldemokratów – zabrać migrantów do domu, po dwóch, po trzech, po pięciu. Jeśli jest miejsce, można ich rozmieścić w biurach Bundestagu… Niech tam będą. Dlaczego mielibyśmy ich przyjmować, jeśli Niemcy mają się nimi opiekować?” – mówił na briefingu w środę szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

W poniedziałek na Twitterze pojawiły się nagrania przedstawiające rekordową grupę nielegalnych imigrantów, znajdującą się na Białorusi, którzy idą w kierunku granicy z Polską. „Grupa migrantów znajduje się obecnie w okolicach Kuźnicy” – podał MON na Twitterze. Później miały miejsce siłowe próby forsowania granicy przez wspomnianą grupę.

Komenda Główna Policji poinformowała we wtorek wieczorem, że ogrodzenie graniczne w miejscu, w którym doszło do masowej i agresywnej próby przekroczenia granicy pomiędzy Polską a Białorusią, jest już odbudowane przez Wojsko Polskie.

Kresy.pl / zaxid.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply