Rząd Niemiec uzgodnił kolejny pakiet działań mających na celu ożywienie niemieckiej gospodarki po pandemii koronawirusa. Chce na to przeznaczyć 130 mld euro. Pakiet zakłada m.in. obniżkę VAT i jednorazowe wsparcie dla rodzin w wysokości 300 euro na każde dziecko.

Niemiecki rząd koalicyjny pod dwóch dniach negocjacji uzgodnił w środę wielki pakiet na rzecz ożywienia gospodarki po pandemii koronawirusa. Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że w tym i w przyszłym roku rząd zamierza przeznaczyć na ten cel łącznie 130 mld euro, z czego 120 mld będzie pochodzić z budżetu federalnego.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Pakiet obejmuje łącznie 57 punktów. Serwis „Deutsche Welle” zaznacza, że kluczowa decyzja dotyczy obniżenia na sześć miesięcy podatku VAT z 19 do 16 proc. i z 7 do 5 proc. Ulga ta będzie obowiązywać od 1 lipca br. do końca 2020 roku. Obniżka tego podatku dotyczy również towarów codziennego użytku, w tym artykułów spożywczych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Ponadto, rząd Niemiec obniży ceny prądu. „W tym celu dopłata EEG na wsparcie elektrowni wytwarzających prąd ekologicznie zostanie zmniejszona od 2021 roku dzięki dotacjom z budżetu federalnego” – pisze DW. Wiadomo też, że niemieckie władze będą promować elektromobilność, podwajając państwowy wkład do istniejącej już premii. W przyszłości niemieckie państwo będzie subsydiowało zakup samochodu elektrycznego kwotą 6 tys. euro.

Rządowy pakiet przewiduje też jednorazowe wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi. Wyniesie on 300 euro na każde dziecko. Pomoc finansową otrzymają także niemieckie gminy, żeby zrekompensować im straty z utraty wpływów z podatku od działalności gospodarczej. Środki na ten cel będą pochodzić z z budżetu federalnego i budżetów krajów związkowych.

Wiadomo też, że pomoc finansową otrzymają też niemieckie koleje państwowe, Deutsche Bahn, które w wyniku kryzysu utraciły dużą część dochodów. Rząd Merkel chce, żeby koncern ten otrzymał dodatkowo 5 mld euro. Przewidziano także pomoc dla przedsiębiorstw transportu publicznego w wysokości 2,5 mld euro.

Merkel zapewniła o podjęciu próby wyjściu z obecnej trudnej sytuacji wspólnymi siłami. Z kolei wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz dodał: – Chcemy dynamicznie wyjść z kryzysu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Niemiecka gospodarka, która już wcześniej miała problemy i znalazła się w recesji, teraz mocno odczuwa skutki kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, a zapowiada się na to, że może być jeszcze gorzej. Jak pisaliśmy wcześniej, w marcu br. produkcja w przemyśle, budownictwie i branży energetycznej w Niemczech zmniejszyła się o rekordowe 9,2 proc. Niemcy spodziewają się jeszcze gorszych wyników w kwietniu. Rząd w Berlinie szykuje się na spadek PKB o 6,3 proc. Szacuje się, że ok. 370 tys. osób straci pracę. W skali całego roku bezrobocie może wzrosnąć do 5,8 proc. Już teraz wiadomo, że w Niemczech obniżono czas pracy rekordowej liczbie zatrudnionych – 7,3 mln pracowników.

Indeks Ifo (będący wskaźnikiem klimatu biznesowego) na następne trzy miesiące spadł w kwietniu o 30 punktów do minus 51,4 punktu. Jest to najniższy poziom od czasu zjednoczenia Niemiec. Komisja Europejska przewiduje, że Niemcy czeka najgłębsza recesja od czasu II Wojny Światowej.

dw.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz