W marcu produkcja w przemyśle, budownictwie i branży energetycznej w Niemczech zmniejszyła się o 9,2 proc. Wedle wstępnych wyliczeń spadek w kwietniu był jeszcze większy.

Z powodu pandemii koronawirusa produkcja niemieckich firm spadła rekordowo. W przemyśle, budownictwie i branży energetycznej produkcja spadła o 9,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. „To największy spadek od początku regularnych pomiarów w styczniu 1991 r.” – poinformował Federalny Urząd Statystyczny.

CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy: liczba zarażonych w Niemczech może być 10 razy wyższa

Spadek produkcji okazał się większy niż oczekiwali ekonomiści.

To scenariusz niczym z horroru. Przestój produkcji z jednej strony, a z drugiej malejący popyt w kraju i za granicą wstrząsnął niemieckim przemysłem w niespotykanym dotąd stopniu. A to dopiero początek – stwierdził ekonomista DekaBank Andreas Scheuerle.

Niemcy spodziewają się jeszcze gorszych wyników w kwietniu. Rząd w Berlinie szykuje się na spadek PKB o 6,3 proc. Szacuje się, że ok. 370 tys. osób straci pracę. W skali całego roku bezrobocie może wzrosnąć do 5,8 proc.

Do połowy marca nie było wprowadzonych żadnych restrykcji związanych z koronawirusem. Mimo to sam przemysł zależny od eksportu wyprodukował o 11,6 proc. mniej. Produkcja w przemyśle samochodowym spadła niemal o jedną trzecią.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: lewica nie chce u siebie amerykańskich bomb atomowych. Pojawia się wątek polski

Indeks Ifo (będący wskaźnikiem klimatu biznesowego) na następne trzy miesiące spadł w kwietniu o 30 punktów do minus 51,4 punkta. Jest to najniższy poziom od czasu zjednoczenia Niemiec.

W pierwszym kwartale całkowita produkcja spadła tylko o 1,2 proc. – jest to związane z dobrymi wynikami gospodarki w styczniu i lutym.

Komisja Europejska przewiduje, że Niemcy czeka najgłębsza recesja od czasu II Wojny Światowej.

Kresy.pl / dw.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz