Konsulat RP w Hamburgu w Niemczech został w sobotę wieczorem oblany farbą – poinformował w mediach społecznościowych Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech.

Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech poinformował na Twitterze, że Konsulat RP w Hamburgu w Niemczech został w sobotę wieczorem oblany farbą. Dziennikarz wyjaśnił, że budynek został obrzucony workami z niebieską, białą i czerwoną farbą, co może wskazywać, że motywem ataku były stosunki polsko-rosyjskie.

Jak poinformował Gmyz, dochodzenie prowadzi wydział do spraw ochrony państwa zajmujący się przestępstwami na tle politycznym.

Według korespondenta telewizji publicznej, zatrzymani zostali zwolnieni do domu bez postawienia zarzutów. Niemiecka policja miała wzmocnić ochronę placówki.

Wcześniej, grupa trzech mężczyzn oblała tablicę i ogrodzenie ambasady Polski w Moskwie czerwoną farbą. Według Wirtualnej Polski nagranie ataku na polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne pojawiło się najpierw na szeregu rosyjskich kanałów na Telegramie. Fotografię oblanej czerwoną farba tabliczki ambasady zamieściła z kolei na Twitterze redakcja gazeta.ru.

Oblane zostały pomieszczenie strażnika, w tym jego okno, i ogrodzenie polskiej ambasady. Na rosyjskich kanałach na Telegramie określono ten incydent jako odwet za oblanie farbą ambasadora Rosji w Warszawie, Siergieja Andriejewa.

Jak podawaliśmy, podczas próby złożenia kwiatów na cmentarzu żołnierzy sowieckich w Warszawie ambasador Siergiej Andriejew i inni rosyjscy dyplomaci zostali otoczeni przez ukraińskich aktywistów i oblani cieczą przypominającą krew. Do złożenia wieńca nie doszło – po pojawieniu się policji Andriejew wycofał się do samochodu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostro zaprotestowało przeciwko incydentowi i uniemożliwieniu Andriejewowi złożenia wieńca jeszcze w poniedziałek. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w lakonicznym komunikacie wyraziło ubolewanie w związku z „incydentem”, do którego doszło na cmentarzu. Wyrażono opinię, że nie powinien on mieć miejsca. „Dyplomaci cieszą się szczególną ochroną, bez względu na politykę, którą prowadzą ich rządy”. Rosja domaga się od Polski oficjalnych przeprosin na swojego ambasadora.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply