Litwa zaprzestała importu energii z Rosji

W piątek operator ogólnoeuropejskiej giełdy energii elektrycznej Nord Pool podjął decyzję o zawieszeniu obrotu rosyjską energią elektryczną w spółkach grupy Inter RAO, które są jedynymi importerami energii elektrycznej z Rosji do krajów bałtyckich. Od niedzieli rosyjska energia elektryczna nie jest już importowana na Litwę, podobnie jak gaz i ropa.

„Zawieszenie handlu energią elektryczną z Rosją nie wpłynie na litewski system przesyłu energii elektrycznej i jego niezawodność. Potrzeby energetyczne kraju będą zaspokajane przez lokalne elektrownie oraz import od partnerów strategicznych – krajów Unii Europejskiej poprzez istniejące połączenia ze Szwecją, Polską i Łotwą – mówi Rokas Masiulis, Dyrektor Generalny Litgrid, litewskiego operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej.

W 2021 roku import energii elektrycznej z Rosji stanowił 17 proc. całkowitego importu energii elektrycznej na Litwę i pokrywał 16 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w kraju.

Główne strumienie energii elektrycznej importowanej na Litwę pochodzą od partnerów – Szwecji, Polski i Łotwy. W 2021 roku 3,7 TWh importowano ze Szwecji, 5 TWh z Łotwy i 0,85 TWh z Polski. Import z tych krajów stanowił łącznie 83% całkowitego importu energii elektrycznej w kraju.

Pod koniec 2020 roku Litwa zawiesiła przepływy handlowe energią elektryczną z Białorusią przez istniejące połączenia międzysystemowe

„To niezwykle ważny kamień milowy nie tylko na drodze Litwy do niezależności energetycznej. To wyraz naszej solidarności z walczącą Ukrainą, bo nie możemy pozwolić, aby nasze pieniądze finansowały rosyjską machinę wojenną” – mówi minister energetyki Dainius Kreivys.

Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej, władze Orlen Lietuvy – jedynego importera ropy na Litwie – ogłosiły, że nie przerabiają już ropy naftowej z Rosji.

Jak informowaliśmy, rząd Litwy opracował również projekt poprawek do ustawy o gazie ziemnym. Zgodnie z nimi na Litwę nie będzie można importować gazu z państwa uznanego za stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

W kwietniu Litwini zrezygnowali z wykorzystania rosyjskiego gazu transportowanego rurociągami, natomiast nadal rosyjski surowiec tranzytowany jest przez terytorium Litwy.

Na początku maja otwarto polsko–litewski interkonektor gazowy łączący systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy, a także pozostałych krajów bałtyckich.

Kresy.pl / lrt.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply