W czwartek otwarto polsko–litewski interkonektor gazowy łączący systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy, a także pozostałych krajów bałtyckich. “To gotowa odpowiedź na szantaż Rosji” – uważa Andrzej Duda.

Jak czytamy w czwartkowym komunikacie prasowym, w obecności Prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy otwarto polsko–litewską inwestycję – interkonektor gazowy łączący systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy, a także pozostałych krajów bałtyckich. “To gotowa odpowiedź na szantaż Rosji” – podkreślił Prezydent RP.

Zobacz też: Bloomberg: UE chce zastąpić rosyjski gaz afrykańskim LNG

“Uruchamiamy wspólne dzieło, które nie jest spóźnione – jest na czas. Dzieło, które nie naprawia a buduje, łączy Polskę i Litwę, łączy Europę i wzmacnia nasze bezpieczeństwo. Cieszę się, że ten interkonektor będzie nam służył i w istotnym stopniu zapewniał dywersyfikację nam i innym krajom Unii Europejskiej” – mówił Andrzej Duda.

“Dzisiaj wzmacniamy nasze bezpieczeństwo energetyczne, naszą odporność na presję polityczną, a także na szantaż energetyczny ze Wschodu – mówił prezydent Nauseda. “Po to, abyśmy czuli się całkowicie bezpieczni, musimy wdrożyć kluczowe projekty dotyczące bezpieczeństwa, chodzi o synchronizację sieci krajów bałtyckich z Europą kontynentalną” – mówił.

Stronami projektu są polski operator GAZ–SYSTEM S.A. i AB Amber Grid – operator litewskiego systemu przesyłowego.

Zobacz też: Morawiecki: “Odcięcie od rosyjskiego gazu nie jest zagrożeniem”

Zobacz też: Orlen prognozuje dwukrotny wzrost cen gazu. RMF: panika na rynku gazu LPG

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply