Rząd Litwy zdecydował w środę o praktycznym zakazie importu gazu ziemnego z Rosji do tego państwa.

Rząd Litwy opracował projekt poprawek do ustawy o gazie ziemny. Zgodnie z nimi na Litwę nie będzie można importować gazu z państwa uznanego za stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Zakaz będzie dotyczyły także surowca LNG dostarczanego do gazoportu w Kłajpedzie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6804 PLN    (30.92%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak podaje portal TVP Wilno, jeśli Seimas przyjmie poprawki w kształcie zaproponowanym przez rząd będzie to oznaczać praktyczny zakaz sprowadzania na Litwę „błękitnego paliwa” z Rosji. Natomiast nie będzie on dotyczył tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Litwy do obwodu kaliningradzkiego, eksklawy Federacji Rosyjskiej.

„Proponowane zmiany, po ich przyjęciu, zapewnią bezpieczeństwo narodowe i energetyczne Litwy, niezawodne i nieprzerwane dostawy gazu ziemnego do litewskich odbiorców, a także możliwość przyjęcia przez terminal LNG maksymalnej ilości dużych ładunków LNG, co pomoże w pełni wykorzystać możliwości terminalu w zakresie bezpiecznych i pewnych dostaw gazu ziemnego” – portal TVP Wilno zacytował komunikat prasowy litewskiego ministra energetyki Dainiusa Kreivysa.

 

Litewski gazoport już od początku marca przestał przyjmować skroplony gaz z Rosji. Jego dostawcą jest Novatek, a według Unii Europejskiej spółka ta kontrolowana jest przez Giennadija Timczenkę, który został objęty sankcjami wspólnoty, jakie wprowadziła ona po rosyjskim najeździe na Ukrainę.

W kwietniu Litwini zrezygnowali z wykorzystania rosyjskiego gazu transportowanego rurociągami, natomiast nadal rosyjski surowiec tranzytowany jest przez terytorium Litwy.

wilno.tvp.pl/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz