Transportowe linie lotnicze Antonow, które miały bazę w Hostomlu pod Kijowem, tymczasowo przeniosły się do Lipska w Niemczech.

Należące do ukraińskiego państwa linie lotnicze Antonow poinformowały we wtorek, że jej flota transportowa w postaci pięciu samolotów An-124-100 „Rusłan” znalazła tymczasową bazę w Lipsku.

„Zorganizowano tam pracę filii oddziału lotnictwa transportowego P[rzedsiębiorstwa] P[aństwowego] Antonow, znanego jako linie lotnicze Antonow, oraz urządzono bazę dla obsługi technicznej wymienionych statków powietrznych” – czytamy w komunikacie. Dzięki temu firma zachowała zdolność do kontynuowania działalności, czyli wykonywania zamówień na transport superciężkich i ponadgabarytowych ładunków.

Antonow przeniósł się za granicę, ponieważ z powodu wojny nie ma obecnie możliwości wykonywania lotów międzynarodowych z Ukrainy. Firma zapowiedziała, że wróci na Ukrainę po „zwycięstwie nad rosyjskimi okupantami i odbudowie lotniska Kijów-Antonow-2”.

Baza linii lotniczych Antonow znajdowała się w Hostomlu, który uległ znacznym zniszczeniom w wyniku zaciekłych walk, jakie tam toczono w pierwszym miesiącu wojny. Na lotnisku w Hostomlu został m.in. zniszczony największy samolot świata, An225 Mrija.

Od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę lotnisko w Hostomlu było celem zmasowanych nalotów sił rosyjskich z użyciem śmigłowców desantowo-szturmowych Mi-8 i uderzeniowych Ka-52. Rosjanie wysadzili na lotnisku desant, którego celem prawdopodobnie było uderzenie na Kijów i zajęcie kluczowych ośrodków decyzyjnych w ukraińskiej stolicy. Po miesiącu walk rosyjska armia wycofała się z Hostomla i innych podkijowskich miejscowości.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz