Rosyjska armia atakując lotnisko w Hostomlu pod Kijowem zniszczyła transportowiec An-225 Mrija – największy samolot świata, który istniał tylko w jednym egzemplarzu – twierdzi strona ukraińska.

Ukraiński koncern zbrojeniowy “Ukroboronprom” podał w niedzielę, że w wyniku walk o lotnisko w Hostomlu pod Kijowem został zniszczony samolot transportowy An-225 Mrija. Ukraińcy obwinili o zniszczenie samolotu Rosjan.

“Rosyjscy okupanci zniszczyli flagową jednostkę ukraińskiego lotnictwa – legendarny An-225 Mrija. Stało się to na lotnisku Antonowa w Hostomlu pod Kijowem, gdzie znajdował się samolot. Jego odbudowa będzie kosztować ponad 3 miliardy dolarów i zajmie dużo czasu. Ukraina dołoży wszelkich starań, aby państwo-agresor zapłaciło za te prace” – napisano na profilu “Ukroboronpromu” na Facebooku.

Mrija nie mogła zawczasu opuścić lotniska, ponieważ w Hostomlu była remontowana.

Jak podawaliśmy, od czwartkowego poranka lotnisko w Hostomlu było celem zmasowanych nalotów sił rosyjskich z z użyciem śmigłowców desantowo-szturmowych Mi-8 i uderzeniowych Ka-52. Rosjanie stracili tam co najmniej jedną maszynę tego ostatniego typu. Wieczorem w czwartek strona ukraińska poinformowała o zlikwidowaniu rosyjskiego desantu w tym miejscu. W piątek lotnisko miało być ponownie w rękach rosyjskich.

Mrija lądowała w styczniu br. na lotnisku w Rzeszowie. Po lądowaniu miała tam przymusowy postój, ponieważ wykryto w niej uszkodzenie elementu podwozia.

An-225 Mrija był największym użytkowanym samolotem na świecie. Długość maszyny wynosiła ponad 84 metry. Mógł on unieść do 400 ton ładunku. Jego rozmiary umożliwiały przewiezienie w ładowni 100 samochodów. Istniał tylko jeden egzemplarz tego samolotu, budowę drugiego przerwał upadek ZSRR.

Kresy.pl / ukrinform.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply