Ukraina: atak śmigłowców na lotnisko pod Kijowem [+VIDEO]

Według źródeł ukraińskich, Rosjanie przeprowadzili atak na lotnisko Hostomel na północ od Kijowa.W sieci pojawiły się nagrania.

Ukraińskie media informują, że siły obrony powietrznej zestrzeliły trzy wrogie śmigłowce koło międzynarodowego lotniska Hostomel pod Kijowem. Miały one uczestniczyć w nalocie na lotnisko. Informację podał Anton Heraszczenko, doradca szefa MSW Ukrainy.

Według oficjalnego komunikatu, nad Meżyhirją pod Kijowem, gdzie znajduje się dawna siedziba byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, zestrzelono rosyjski śmigłowiec Ka-52.

Poinformowano też o ataku rakiet manewrujących na obiekt wojskowy w Browarach pod Kijowem.
W sieci zamieszczono zdjęcia, mające przedstawiać płonące lotnisko Hostomel, a także inne fotografie i nagrania, na których widać rosyjskie śmigłowce uderzeniowe.

Część źródeł ukraińskich twierdzi, że rosyjskie maszyny miały za zadanie przeprowadzenie desantu na lotnisko. W mediach przytaczane są relacje, mówiące o przelocie nawet 20 śmigłowców. Nagrania zamieszczają miejscowi mieszkańcy.

Przeczytaj: Kilkunastu ukraińskich żołnierzy zginęło w obwodzie odeskim

Napięcia ukraińsko-rosyjskie uległy w bieżącym tygodniu dalszej eskalacji. W poniedziałek wieczorem Władimir Putin oskarżył Ukrainę o prowadzenie wrogiej Rosji oraz swoim rosyjskojęzycznym obywatelom polityki, a także o stanie się protektoratem zagrażających Rosji USA i NATO. W związku z tym prezydent Rosji podpisał dekrety o republik donbaskich separatystów. W tekście dekretów znalazło się polecenie oficjalnego wprowadzenia wojsk rosyjskich na obszar tych republik. Razem z nimi Moskwa zawarła z separatystycznymi republikami traktaty o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej. Przywódcy Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej już zwrócili się do prezydenta Rosji o udzielenie im „wsparcia” wobec, jak twierdzili, ataków sił ukraińskich.

Nad ranem, w specjalnym przemówieniu, Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie „specjalnej operacji wojskowej” przeciw Ukrainie. Uzasadnił to tym, że że USA i NATO od trzech dekad miały ignorować interesy Rosji i przybliżały się do jej granic, koncentrując wzdłuż nich potencjał militarny. Ukrainę określił jako pozostającą pod władzą „neonazistów” i urządzającą w Donbasie „ludobójstwo”.

Wkrótce potem oddziały rosyjskiej armii przekroczyły granice Ukrainy w różnych miejscach oraz rozpoczął się ostrzał rakietowy i bombardowanie jej terytorium.

Unian / Pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply