Kilkunastu ukraińskich żołnierzy zginęło w obwodzie odeskim

Zbrojny atak Rosji na Ukrainę przyjął bardzo szeroki zasięg. Strona ukraińska donosi o stratach na południowym-zachodzie kraju.

Zaatakowana miała zostać jednostka armii ukraińskiej w miejscowości Lipeckie w rejonie podolskim obwodu odeskiego. Cytująca informację administracji rządowej tego obwodu agencja UNIAN nie podała w jaki sposób przeprowadzono atak, ale były to prawdopodobnie pociski rakietowe wystrzelone z wyrzutni lub samolotów. Lipieckie znajduje się bowiem w znacznej odległości od obecnych rejonów ataku naziemnych sił rosyjskich, choć blisko separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii, gdzie stacjonuje rosyjskiej kontyngent.

Według informacji przekazanych przez UNIAN w wyniku ataku na jednostkę wojskową w Lipieckim zginęło 18 osób. Nie jest jasne, ilu wśród nich jest cywilów, bowiem podano, że 10 ofiar śmiertelnych stanowią kobiety.

UNIAN przytacza też wcześniejsze informacje o bombardowaniu o godz. 8.36 czasu lokalnego jednostki nr 0173 w Podolsku Odeskim. Miało tam zginąć 6 osób, 7 odnieść rany, zaś 19 uznano za zaginionych.

Napięcia ukraińsko-rosyjskie uległy w bieżącym tygodniu dalszej eskalacji. W poniedziałek wieczorem Władimir Putin oskarżył Ukrainę o prowadzenie wrogiej Rosji oraz swoim rosyjskojęzycznym obywatelom polityki, a także o stanie się protektoratem zagrażających Rosji USA i NATO. W związku z tym prezydent Rosji podpisał dekrety o republik donbaskich separatystów. W tekście dekretów znalazło się polecenie oficjalnego wprowadzenia wojsk rosyjskich na obszar tych republik. Razem z nimi Moskwa zawarła z separatystycznymi republikami traktaty o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej. Przywódcy Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej już zwrócili się do prezydenta Rosji o udzielenie im „wsparcia” wobec, jak twierdzili, ataków sił ukraińskich.

 

Nad ranem, w specjalnym przemówieniu, Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie „specjalnej operacji wojskowej” przeciw Ukrainie. Uzasadnił to tym, że że USA i NATO od trzech dekad miały ignorować interesy Rosji i przybliżały się do jej granic, koncentrując wzdłuż nich potencjał militarny. Ukrainę określił jako pozostającą pod władzą „neonazistów” i urządzającą w Donbasie „ludobójstwo”.

Wkrótce potem oddziały rosyjskiej armii przekroczyły granice Ukrainy w różnych miejscach oraz rozpoczął się ostrzał rakietowy i bombardowanie jej terytorium.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply