Niektóre z samobieżnych haubicoarmat PzH 2000 z Niemiec już po miesiącu używania na Ukrainie wymagają napraw, bo wykazują objawy zużycia – informuje niemiecki „Spiegel”.

Według informacji uzyskanych przez dziennik „Spiegel”, zaczynają pojawiać się problemy z haubicoarmatami Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) kal. 155 mm, które Niemcy przekazały Ukrainie. Pod koniec czerwca Ukraińcy otrzymali siedem systemów PzH 2000. Okazuje się, że po miesiącu użytkowania, część z nich wykazuje objawy zużycia.

Jak podano, w tym tygodniu ukraiński rząd poinformował o problemach z niemieckimi systemami artylerii resort obrony Niemiec. Część haubic po intensywnym ostrzale pozycji rosyjskich wyświetlała komunikaty o błędach. W związku z tym, sprzęt wymaga naprawy.

 

„Spiegel” pisze, że Bundeswehra wyjaśniła, iż problemy te są związane z dużą intensywnością, z jaką ukraińskie siły zbrojne używają haubic w walce z siłami rosyjskimi. W wyniku tego, mechanizm ładujący jest poddawany, jak napisano, „ogromnemu obciążeniu”. Według Niemców, dla PzH 2000 „duża intensywność” ostrzału to 100 wystrzelonych pocisków dziennie na działo.

„100 pocisków dziennie uznaje się za dużą intensywność, ale Ukraińcy najwyraźniej wystrzelili ich znacznie więcej” – pisze „Spiegel”. Poinformowano, że w odpowiedzi na sygnały ze strony ukraińskiej Bundeswehra natychmiast zgodziła się na szybkie dostarczenie zestawów części zamiennych w celu rozwiązania problemu.

Jak poinformowała pod koniec czerwca minister obrony Niemiec Christine Lambrecht, Niemcy i Holandia przekazały Siłom Zbrojnym Ukrainy 12 obiecanych samobieżnych haubic PzH 2000. Siedem z nich pochodziło z Niemiec. Lambrecht oświadczyła, że wraz z haubicami przybyły na Ukrainę w pełni przygotowane załogi. Niedługo po tym, strona ukraińska zaczęła zamieszczać zdjęcia i nagrania, przedstawiające PzH 2000 podczas prowadzenia ostrzału. Były one chwalone przez ukraińskich żołnierzy.

Zobacz: Haubice PzH 2000 biorą udział w walkach na Ukrainie [+VIDEO]

Dodajmy, że „Spiegel” zaznacza, że z nagrań wideo wynikało, że Ukraińcy używają niemieckiej artylerii „w zasadzie w trybie ognia ciągłego”. Według gazety, niemiecki rząd rozważa utworzenie w Polsce centrum naprawczego, by przyspieszyć proces rozwiązywania problemów z uzbrojeniem, nie tylko z haubicami. Projekt zakłada udział innych krajów. Gazeta uważa, że „ten pomysł wskazuje, że Berlin szykuje się do długiej wojny w Ukrainie”.

Według ostatnich, nieoficjalnych informacji, rząd Niemiec miał zgodzić się na sprzedaż Ukrainie 100 egzemplarzy armatohaubicy Panzerhaubitze 2000. „Der Spiegel” oparł swoje rewelacje na przeciekach z anonimowych źródeł w niemieckim rządzie, jednak nie podał on terminu w jakim pierwsze nowoczesne działa zostaną dostarczone na Ukrainę. Sugeruje jednak, że dostarczenie całej tej liczby zajmie kilka lat.

Czytaj także: Niemcy prowadzą rozmowy z Holandią w celu dostarczenia kolejnych haubic na Ukrainę

Interia.pl / defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply