IAR: 8 kolejnych armatohaubic Krab gotowych do przekazania Ukrainie

Osiem armatohaubic Krab z podpisanego w czerwcu kontraktu z Ukrainą jest już gotowych do przekazania odbiorcy – informuje Informacyjna Agencja Radiowa. Po dopełnieniu ostatnich formalności zostaną wysłane na wschód. Ukraińskie media powątpiewają, czy są to haubice nowo wyprodukowane przez HSW.

Według ustaleń IAR, osiem samobieżnych armatohaubic Krab sprzęt czeka na dopełnienie ostatnich formalności, po czym zostaną przetransportowane na teren Ukrainy. Obecnie w Polsce kończą się kolejne szkolenia ukraińskich żołnierzy, którzy będą je obsługiwać.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

IAR zaznacza, że te armatohaubice nie zostaną przekazane Ukrainie w ramach wsparcia, jakiego polski rząd udziela Ukrainie. Jest to realizacja polsko-ukraińskiej umowy międzyrządowej, zawartej w Kijowie na początku czerwca. Wart ponad 3 mld złotych kontrakt obejmuje wyprodukowanie przez Hutę Stalowa Wola około 60 systemów Krab wraz z pojazdami towarzyszącymi (3 dywizjony) dla ukraińskiej armii.

Zobacz: „Polskie Kraby pracują na wschodzie Ukrainy”. Ukraiński sztab pokazał film [+VIDEO]

Czytaj także: Wolski: Polski Krab na Ukrainie zniszczony w wyniku złej obsługi

 

Sprawę odnotowały też ukraińskie media, w tym serwis branżowy „Defence Express”, według którego „Polska ‘przyspieszyła’ dostarczenie pierwszych 8 ‘zakontraktowanych’ samobieżnych armatohaubic Krab dla Sił Zbrojnych Ukrainy”. Portal zaznaczył, że w związku z brakiem ujawnienia innych szczegółów przez polskie media, nie jest jasne, czy te 8 Krabów pochodzi z wyposażenia Wojska Polskiego, czy też są to już nowo wyprodukowane armatohaubice. „Defence Express” uważa tę drugą opcję za mniej prawdopodobną, biorąc pod uwagę siły produkcyjne HSW, która zdaniem Ukraińców jest w stanie wyprodukować miesięcznie średnio 3 Kraby.

„(…) nawet bez [wzięcia – red.] poprawki na faktyczny czas trwania cyklu produkcyjnego tych samobieżnych armatohaubic, jest mało prawdopodobne, Polska „w normalnym trybie” zdołałaby wyprodukować 8 samobieżnych armatohaubic dla Sił Zbrojnych Ukrainy” – pisze portal. Dodaje, że najwyraźniej polskie władze znalazły jakiś sposób, by „przyspieszyć” dostarczenie Ukrainie pierwszych systemów Krab.

Według strony ukraińskiej, w ramach kontraktu HSW ma zbudować dla armii Ukrainy 54 haubice Krab.

Należy podkreśli, że mimo to, iż polski przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie sam dostarczyć Krabów dla Wojska Polskiego, to przyjął zamówienie na armatohaubice dla ukraińskiej armii. W czerwcu w Kijowie podpisano umowę o wartości około 3 mld zł, dotycząca zakupu przez Ukrainę ponad 50 sztuk polskich samobieżnych armatohaubic Krab dla trzech dywizjonów artylerii.

Dwa tygodnie temu wizytę na Ukrainie złożył Minister Obrony Narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak. Według ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego, polski wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak, składając wizytę na Ukrainie, przywiózł Ukraińcom kolejne samobieżne armatohaubice Krab.

Zwracaliśmy uwagę, że ukraińskie wojsko otrzymało też od Polski 18 sztuk nowoczesnych samobieżnych armatohaubic Krab, czyli wyposażenie jednego dywizjonu. Według rozmówcy IAR z kręgów rządowych, docelowo chodziło o wyposażenie dla trzech dywizjonów artylerii. Według „DGP”, sprzęt ten został przekazany z zasobów Wojska Polskiego i „być może częściowo zostanie zrefinansowany przez Unię Europejską”.

Czytaj także: AU zapowiada „super Kraba”. Będzie produkowany równolegle do K9PL

Armatohaubice Krab są elementem programu Regina. W ramach obowiązujących kontraktów Siłom Zbrojnym RP dostarczono już 80 haubic, a także Artyleryjskie Wozy Amunicyjne, Wozy Dowódcze i Dowódczo-Sztabowe, a także Warsztaty Remontu Uzbrojenia i Elektroniki. Do przekazania zostały jeszcze 42 haubice.

IAR / defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz