Niemcy i Francja proponują ocieplenie stosunków UE z Rosją

Niemcy i Francja wezwały do ​​nowej strategii UE wobec Rosji opartej na rozmowach z Moskwą – poinformował w środę Financial Times. Ma to być następstwo spotkania Joe Bidena z Władimirem Putinem.

Jak poinformował w środę Financial Times, Niemcy i Francja wezwały do ​​nowej strategii UE wobec Rosji opartej na rozmowach z Moskwą. Ma to być następstwo spotkania Joe Bidena z Władimirem Putinem. Według portalu, kanclerz Niemiec Angela Merkel chciała, aby UE rozważyła zaproszenie prezydenta Rosji na szczyt z unijnymi przywódcami, a inicjatywę poparł prezydent Francji Emmanuel Macron.

Merkel w ciągu ostatnich kilku dni ściśle konsultowała się z europejskimi sojusznikami, a Macron i włoski premier Mario Draghi odwiedzili Berlin na rozmowy. Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken również był zaangażowany w rozmowy – donosi portal.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Odbyły się już wstępne rozmowy między urzędnikami UE i Kremla dotyczące różnych propozycji, w tym możliwości zorganizowania szczytu z udziałem Putina. Kreml nie odpowiedział na prośbę FT o komentarz w sprawie propozycji. Niemcy uważają, że szczyt Biden-Putin jest wzorcem do ożywienia relacji z Rosją.

„Bez względu na to, jak bardzo się kłócimy, musimy utrzymywać otwarte kanały komunikacji, aby móc jasno wyrazić nasze stanowiska i interesy, a następnie sprawdzić, czy można znaleźć jakieś rozwiązania”, powiedziała Merkel przed spotkaniem z Blinkenem w środę. Szczyty UE z Rosją zostały zawieszone od czasu aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Inicjatywa francusko-niemiecka pojawiła się wkrótce po tym, jak Moskwa poinformowała, że ​​oddała strzały ostrzegawcze w kierunku brytyjskiego okrętu wojennego na Morzu Czarnym w pobliżu Krymu. Wielka Brytania zaprzeczyła, jakoby oddano jakiekolwiek strzały i stwierdziła, że ​​wierzy, iż „Rosjanie przeprowadzają ćwiczenia artyleryjskie”.

Propozycja pojawia się dzień po rozmowie Merkel z Putinem okazji 80. rocznicy niemieckiej inwazji na Związek Radziecki. Zdaniem Kremla, „wskazano, że przezwyciężenie wzajemnej wrogości i osiągnięcie pojednania między narodem rosyjskim i niemieckim ma kluczowe znaczenie dla powojennej przyszłości Europy, a zapewnienie bezpieczeństwa na naszym wspólnym kontynencie jest teraz możliwe tylko poprzez wspólne wysiłki”.

„Strony uzgodniły dalsze kontakty osobiste” – dodał Kreml.

Kresy.pl/FT

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. wnuk rezuna
    wnuk rezuna :

    Czy tych „giejewropejców” i „USraelitów” niczego nie nauczyło „ocieplenie stosunków’ z Białorusią i „przyciąganie jej do Europy” ????
    Podawanie ręki bandycie skończy się tym, że bandyta te rękę odgryzie jeśli tylko poczuje się mocny. Nowotwór można zlikwidować skutecznie przez jego „zagłodzenie”, odcięcie wszelkich „soków żywotnych”, niezbędnych do funkcjonowania. Dziwne, że tę „terapię”, „tęczowa europa” chciałaby zastosować w Polsce PIS-u, natomiast z prawdziwym zagrożeniem dla jej wartości, zbrodniarzem z Kremla, chce się….. zaprzyjażnić. Putin tych błaznów i zdziecinniałego starca zza oceanu ogrywa jak niepełnosprawnych umysłowo..