Minister obrony Niemiec, Boris Pistorius w rozmowie z Tagesspiegel poinformował, że chce porozmawiać z ministrem obrony Polski o “możliwym wstrzymaniu dostaw broni na Ukrainę”.

Jak informuje portal Tagesspiegel.de, minister obrony Niemiec, Boris Pistorius powiedział w czwartek podczas wizyty w Rostocku, że nie chce oceniać zapowiedzi Polski o możliwym wstrzymaniu dostaw broni na Ukrainę, dopóki nie porozmawia “ze swoim polskim kolegą Mariuszem Błaszczakiem”. Zapowiedział rozmowę telefoniczną.

Zobacz też: Kaczyński: Będziemy dalej wspierać Ukrainę, ale nie zlikwidujemy polskiego rolnictwa [+VIDEO]

W środę w rozmowie na antenie Polsat News premier Mateusz Morawiecki przyznał, że obecnie relacje polsko-ukraińskie „są w stanie co najmniej trudnym”. – Zdecydowanie z takimi wypowiedziami się nie zgadzamy- powiedział, odnosząc się do ostatnich wypowiedzi ukraińskich dygnitarzy, z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na czele. Morawiecki przypomniał w tym kontekście sprawę kilku tysięcy hełmów, które na początku wojny rosyjsko-ukraińskiej Niemcy zaoferowali Ukrainie, co Polska potraktowała jako żart oraz, że rząd w Berlinie działał bardzo wolno na rzecz wsparcia Ukraińców. – Dlatego dzisiaj takie słowa odbieramy jako podwójnie niesprawiedliwe i zdecydowanie je odrzucamy – powiedział premier.

W czwartkowej, porannej rozmowie z radiem internetowym RMF24, ukraiński deputowany Werchownej Rady, Mykoła Kniażycki zaprzeczył jednak słowom polskiego premiera.

– Polska oczywiście dalej przekazuje uzbrojenie Ukrainie – powiedział Kniażycki. – Polska otrzymuje za to uzbrojenie inne uzbrojenia od krajów zachodnich, od sojuszników i pieniądze. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie trwała – dodał.

“W kontekście pytań o dostawy uzbrojenia informuję, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. W tym wynikającego z podpisanych kontraktów z Ukrainą. Jest to m.in. największy po 1989 r. zagraniczny kontrakt podpisany przez polski przemysł zbrojeniowy na dostawę armatohaubicy Krab” – sprecyzował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. “Przypominamy, że w pierwszych miesiącach wojny Polska dostarczyła kluczowe dla obrony Ukrainy czołgi, wozy pancerne, samoloty, amunicję, które były niezbędne do powstrzymania Rosji przed atakiem na Ukrainę i w perspektywie inne kraje UE — w tym Polskę. W pierwszych miesiącach wojny, gdy inne kraje UE dyskutowały o wsparciu, Polska konsekwentnie pomagała odeprzeć atak Rosji” – dodał.

Kresy.pl/Tagesspiegel

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply