W ramach pakietu pomocy wojskowej, wartego 2,7 mld euro i potwierdzonego przez niemiecki resort obrony, Niemcy przekażą Ukrainie m.in. 30 czołgów Leopard 1, 20 bojowych wozów piechoty Marder, a także samobieżne armatohaubice i systemy obrony powietrznej IRIS-T-SLM wraz z rakietami.

Przypomnijmy, że jak podał niemiecki „Der Spiegel”, Niemcy zamierzają dodatkowo wesprzeć ukraińskie wojska lądowe. W tym celu przygotowują największy od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Miałby on obejmować m.in. dostawę wozów bojowych oraz modernizację obrony powietrznej.

Według gazety, pakiet dotyczy przekazania 30 czołgów Leopard 1, 20 bojowych wozów piechoty Marder, 18 samobieżnych armatohaubic oraz 4 systemów obrony powietrznej IRIS-T-SLM (12 wyrzutni) wraz z setkami rakietami. Pakiet ma zawierać również 200 dronów rozpoznawczych, 100 opancerzonych wozów bojowych do transportu wojsk na front oraz ponad 100 pojazdów wsparcia logistycznego. „Spiegel”, powołując się na swoje źródła w niemieckim rządzie pisał, że pakiet będzie wart 2,7 mld euro i ma zostać zrealizowany w najbliższych miesiącach.

 

Według mediów, niewykluczone, że nowy pakiet pomocy wojskowej zostanie ogłoszony oficjalnie w niedzielę 14 maja, podczas ceremonii uhonorowania prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Międzynarodową Nagrodą Karola Wielkiego. Niewykluczone,że Zełenski odbierze nagrodę osobiście. W sobotę informowano bowiem, że po wizycie we Włoszech uda się do Niemiec.

Później jednak o pakiecie pomocowym poinformował oficjalnie niemiecki resort obrony.

„Tym cennym wkładem w postaci pilnie potrzebnego sprzętu wojskowego udowadniamy po raz kolejny, że Niemcy poważnie traktują swoje wsparcie” dla Kijowa – powiedział w sobotę minister obrony Niemiec Boris Pistorius. Dodał, że cały sprzęt będzie pochodzić nie z zapasów Bundeswehry, lecz z zasobów przemysłu lub produkcji przemysłowej. Ministerstwo potwierdziło, że „wdrażanie tych środków, o których zdecydował rząd federalny, zostało już rozpoczęte”.

W ubiegłym tygodniu Rada Unii Europejskiej wyraziła zgodę na wsparcie w wysokości 1 miliarda euro w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF), aby umożliwić państwom członkowskim wspólne nabywanie dla Ukrainy amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm i pocisków rakietowych.

Przeczytaj: Rheinmetall i Ukroboronprom tworzą spółkę joint venture dla naprawiania i produkcji czołgów

mil.in.ua / Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply