Spółka, jaką tworzą niemiecka firma Rheinmetall i ukraiński Ukroboronprom, ma zajmować się naprawą czołgów na Ukrainie, a z czasem też ich produkcją. Niemcy oferują Ukraińcom wszechstronny transfer technologii.

W sobotę niemiecka firma zbrojeniowa Rheinmetall opublikował komunikat, informując o zawarciu porozumienia o współpracy strategicznej z państwowym ukraińskim koncernem zbrojeniowym Ukroboronprom. Jak podano, celem jest „wzmocnienie przemysłu obronnego Ukrainy, a ostatecznie jej bezpieczeństwa narodowego”. Ma to nastąpić w wyniku „stopniowego stworzenia połączonych zdolności w zakresie technologii obronnej, które zostaną zlokalizowane na Ukrainie”.

Zaznaczono, że dzięki temu porozumienie, Ukraina odniesie korzyść dzięki „wszechstronnemu transferowi technologii, stworzeniu dodatkowych możliwości technologii obronnej na Ukrainie, dodatkowej lokalnej wartości dodanej i krótkoterminowej dostawie sprzętu wojskowego z Niemiec”.

Umowa zakłada, że najpierw powstanie spółka joint venture, łącząca Rheinmetall z ukraińską zbrojeniówką. Niemcy mają mieć w niej 51 proc. udziałów. Sprawa ma zostać domknięta z końcem czerwca br., a od połowy lipca joint venture ma już działać.

Według komunikatu, podstawą współpracy będzie w pierwszej kolejności konserwacja i naprawa pojazdów przekazywanych na Ukrainę w ramach wielostronnych projektów wymiany sprzętu rządu niemieckiego, czyli tzw. „Ringtausch” oraz bezpośrednio dostarczanych Ukrainie. Z kolei w późniejszych fazach, w oparciu o kompleksowy transfer technologii, kooperanci zamierzają wspólnie produkować wybrane produkty Rheinmetall na Ukrainie.

Ponadto, w dalszej perspektywie współpraca Rheinmetall i Ukroboronprom mogłaby polegać na wspólnym opracowywaniu przez zespoły ukraińskich i niemieckich specjalistów systemów wojskowych, m.in. na eksport z Ukrainy.

Media ukraińskie zaznaczają, nowa spółka joint venture ma zajmować się naprawą czołgów na Ukrainie. W przyszłości, uruchomiona miałaby zostać produkcja pojazdów bojowych, w tym czołgów.

Przypomnijmy, że niedawno dyrektor generalny Rheinmetall Armin Papperger poinforormował w wywiadzie dla Handelsblatt, że niemiecka firma  planuje rozszerzyć produkcję systemów obrony przeciwlotniczej, sprzętu motoryzacyjnego i amunicji na Ukrainie. „Trwają próby zawarcia w najbliższych tygodniach pewnych umów o współpracy i tworzeniu spółek joint venture z ukraińskimi firmami” – powiedział. Zaznaczył też, że inwestycje w nowe przedsiębiorstwa będą pochodzić ze strony państwa ukraińskiego. Jako przykład współpracy Armin Papperger podał plan budowy czołgów Pantera na Ukrainie.

Jak informowaliśmy w marcu, niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall chce zbudować na Ukrainie fabrykę nowych czołgów KF51 Pantera.

rheinmetall.com / mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply