Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w USA podkreślił, że Polsce nie podobają się plany Niemiec ws. Nord Stream 2 i kupowania rosyjskiego gazu. Jego zdaniem, płacenie za gaz z Rosji jest jak „płacenie za broń Putina”.

Premier Mateusz Morawiecki przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. W środę udzielił tam wywiadu stacji telewizyjnej Fox News. Rozmowa dotyczyła m.in. żądania ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa, by kraje europejskie należące do NATO wydawały więcej na obronność. Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska jest jednym z bardzo niewielu krajów Sojuszu, które przeznaczają na obronność 2 proc. PKB.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1416 PLN    (6.43%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W tym kontekście, Morawiecki zwrócił uwagę na Niemcy i zaznaczył, że przeznaczają one na obronność tylko 1,23 proc. swojego PKB, a jednocześnie chcą kupować rosyjski gaz przez gazociąg Nord Stream 2. – Płacenie za rosyjski gaz to tak jak płacenie za broń pana Putina – powiedział polski premier.

 

Przeczytaj: Zamykamy kopalnie by importować węgiel z Rosji

Morawiecki potwierdził też, że Polska nie zgadza się z Niemcami w sprawie Nord Stream 2, choć zarazem zaznaczył, że polsko-niemieckie relacje handlowe są bardzo dobre. Ponadto, zwrócił uwagę na kupowanie przez Polskę amerykańskiego gazu LNG w ramach umów długoterminowych, wskazując przy tym na znaczenie gazoportu w Świnoujściu. Premier raz jeszcze powtórzył, że Polsce nie podoba się to, że Niemcy chcą kupować rosyjski gaz przez gazociąg Nord Stream 2. –  Podkreślamy, że kupowanie gazu od pana Putina jest płaceniem za jego broń – powiedział. Dodał też, że Niemcy powinny wnosić większy wkład w NATO jako całość, a zarazem nie powinny kupować od Rosji tak dużo gazu.

Przypomnijmy, że według najnowszych danych Eurostatu, od stycznia do października 2018 roku do Polski sprowadzono rekordową ilość blisko 16 mln ton węgla kamiennego, o 70 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku. Zdecydowana większość to węgiel rosyjski. W ciągu dziesięciu miesięcy ubiegłego roku import rosyjskiego węgla wyniósł 11,2 mln ton. To o 77 proc. więcej niż rok wcześniej. O gwałtownym wzroście importu węgla z Rosji pisaliśmy też na naszym portalu.

Czytaj także: Rosja stała się trzecim najważniejszym partnerem handlowym Polski

W rozmowie poruszono też m.in. temat zaproszenia Tesli do zainwestowania w Polsce. Morawiecki powiedział, że Polska „staje się Doliną Krzemową UE”. – Oferujemy pieniądze na szkolenie i przekwalifikowanie ludzi, na zatrudnianie ludzi, pewne ulgi dotyczące podatku od nieruchomości, a także oferujemy bardzo dobre środowisko – mówił szef polskiego rządu. Podkreślał też, że Polska „mnóstwo” zainwestowała w elektromobilność i samochody elektryczne, jak również „czyste autobusy, czyste pociągi, sztuczną inteligencję”.

– Wszystko to jest tym, czego potrzebuje taki przemysł, i dlatego wielu inwestorów z całego świata (…) jest zainteresowanych inwestowaniem w elektromobilność – uważa Morawiecki. Prowadzący wywiad amerykański dziennikarz zauważył, że polski premier mówi głównie o inwestycjach firm produkcyjnych w Polsce. Morawiecki podkreślił, że chodzi także o programowanie komputerowe i podkreślił wysokie kwalifikacje i sukcesy polskich programistów.

Dziennikarz zwrócił też uwagę, że niektórzy ludzie nazywają Morawieckiego „Trumpem Europy Wschodniej lub jednym z Trumpów Europy Wschodniej”. Polski premier odpowiedział, że jego zdaniem takie określenie nie jest stosowne. Jednocześnie zaznaczył, że bardzo ceni, iż ktoś „rzeczywiście robi to, w co wierzy, jak prezydent Trump”. – Mamy w panu Trumpie bardzo dobrego sojusznika – dodał.

Czytaj również: Media: mniej węgla z Rosji, więcej gazu w polityce energetycznej Niemiec

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. JeszczePolska
    JeszczePolska :

    Panie Moraw icki,jest info że PGNiG poinformował o kolejnej podwyżce ceny gazu w Polsce/ amerykańskiego/!Rozumiem, że w związku z drastycznym wzrostem kosztów życia , podatków, opłat za wodę, śmieci C.O,czynszów, żywności, leków.. możemy przesyłać faktury do zapłaty za w/w na pański adres domowy, bo jest pan milionerem w przeciwieństwie do milionów ciężko pracujących Polaków…, oraz na adres urzędowania pan jak p.o. premiera RP!
    Pańskie i pana mocodawców fanaberie , doprowadzą uboższa część społeczeństwa np. chorych czy emerytów do przedwczesnej śmierci!To celowe??że zapytam…

    PS. Kwota wolna od podatku dla Polaków jest 3091 zł , dla was /Sejm, Senat, rząd/10 razy większa, pan ponoć jej zażarcie bronił…Brawo!!