Polska: gwałtownie rośnie import węgla, głównie z Rosji

Import węgla po pięciu pierwszych miesiącach 2017 r. wzrósł o 600 tys. ton. Jest to efekt wydobywczej zapaści Polskiej Grupy Górniczej.

Pomimo, że nadzorujący Polskę Grupę Górniczą (PGG) resort energii twierdzi, że spółka wykona założony na 2017 r. plan wydobywczy z dodatek z nadwyżką, to twierdzenia te są zdaniem ekspertów stawiane na wyrost. Kopalnie należące do PGG w przez pierwsze pół roku wyprodukowały 12,7 mln ton węgla. Spółka podaje jednak informacje o wydobyciu 14,5 mln ton.

14,5 mln ton obejmuje wydobycie za pierwsze półrocze 2017 r. wszystkich kopalń PGG, w tym kopalń przejętych 1 kwietnia od Katowickiego Holdingu Węglowego, które tę produkcję zrealizowały w I kwartale, a więc jeszcze w strukturach KHW – tłumaczy rzecznik PGG Tomasz Głogowski. Takie ujęcie pozwala na ocenę realizacji zadań przez kopalnie spółki w perspektywie całego roku i uwzględnia rzeczywistą produkcję węgla – twierdzi przedstawiciel PGG.

CZYTAJ TAKŻE: Polska będzie „ratunkowo” importować więcej węgla z Rosji?

PGG zadeklarowało jednak wydobycie w 2017 roku na poziomie przynajmniej 32 mln ton. Jeżeli jednak wziąć pod uwagę pierwsze półrocze, to nawet przy włączeniu do wliczeń produkcji dawnego KHW, to może się okazać, że „zabraknie” nawet 2 milionów ton węgla. Deklaracja wydobycia 32 mln ton pochodzi jeszcze z biznesplanu PGG z 2016 r., kiedy nie pojawił się pomysł przejęcia kopalń KHW – wskazuje anonimowy informator „Dziennika Gazety Prawnej”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Problemy z wydobyciem surowca PGG już są odczuwalne i powodują wzrost importu węgla. Według ustaleń „DGP” przez pierwsze pięć miesięcy 2017 roku import węgla kamiennego do Polski osiągnął poziom 3,8 mln ton wobec 3,2 mln ton w tym samym analogicznym okresie roku poprzedniego. Import węgla z Rosji, skąd Polska sprowadza go najwięcej wyniósł 2,3 mln ton wobec 2 mln ton w roku 2016. Jeżeli sytuacja się utrzyma tegoroczny import węgla będzie wyższy od ubiegłorocznego nawet o 2 mln ton.

Kresy.pl / dziennik.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz