Premier Albanii nie wyklucza "małej unii" z Kosowem. Serbia ostrzega przed nową wojną

/
Edie Rama udzielił wywiadu dla Politico. Premiera Edie Rama…

Rozmowy Turcji z Rosją ws. zakupu systemu S-400 w "finalnej fazie"

/
Jak powiedział w piątek turecki minister obrony narodowej,…

Trump do premiera Włoch: Nie będziemy dalej interweniować w Libii

/
Prezydent Donald Trump nie zgodził się z sugestią premiera…

Dziś w Warszawie spotkają się szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego

/
Spotkanie w Warszawie ma być przygotowaniem do listopadowego…

Serbskie wybory - dla postępowców nie ma alternatywy

/
Wybory prezydenckie w Serbii potwierdziły dominację konserwatywnej Serbskiej Partii Postępowej, choć dopiero ogłoszenie kandydatury dotychczasowego premiera Aleksandara Vučica odwróciło negatywny dla prawicy trend w sondażach. Ponadto widać wyraźnie, iż przeciwnicy obecnych rządów są zmęczeni dotychczasowymi partiami opozycyjnymi, stąd drugi wynik niezależnego kandydata Sašy Jankovicia.

Kosowo: Albańczycy próbowali podpalić domy powracających Serbów

/
Grupa Albańczyków próbowała podpalić domy serbskich uchodźców we wsi Dragoljevacz, po tym gdy ci postanowili powrócić po kilkunastu latach.

Reuters: Wybory w Serbii rozstrzygnięte w pierwszej turze

/
Agencja Reutera, powołując się na prognozę wyników wyborów na podstawie rezultatów z wybranych lokali wyborczych podała, że dzisiejsze wybory prezydenckie w Serbii wygrał konserwatywny premier Aleksandar Vuczić uzyskując 58 proc. głosów w pierwszej turze.

Serbowie wybierają prezydenta

/
Premier Serbii Aleksandar Vuczić ma szansę zamienić stanowisko premiera na fotel prezydenta Serbii. W czasie kampanii wyborczej dystansował swoich kontrkandydatów.

Ukrainiec i Serb nielegalnie grali w piłkę nożną

/
W tym tygodniu funkcjonariusze Straży Granicznej z Grupy ds. Cudzoziemców w Placówce w Korczowej przeprowadzili kontrolę legalności zatrudnienia obcokrajowców w jednym z klubów sportowych działających w powiecie jarosławskim.

Włochy: Służby zlikwidowały komórkę dżihadystów

/
W centrum Wenecji policjanci i karabinierzy rozbili komórkę dżihadystów. Aresztowano trzech imigrantów z Kosowa.

Senator Rand Paul w ostrych słowach przeciwko dalszej ekspansji NATO [+VIDEO]

/
Były kandydat na prezydenta i konserwatywny libertarianin był jednym z dwóch senatorów głosujących przeciwko przyjęciu Czarnogóry do NATO.

Podano ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych w Bułgarii

/
Zwycięzcą wyborów okazała się partia PP GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) byłego premiera Bojko Borysowa.

Rosyjscy kibice poszkodowani po bijatyce w Belgradzie

/
W bijatyce w centrum Belgradu poważne obrażenia odniosło dwóch Rosjan. W stolicy Serbii odbył się wczoraj mecz miejscowej Crwenej Zwezdy i moskiewskiego Spartaka.

Przedterminowe wybory parlamentarne w Bułgarii w cieniu Turcji

/
O godzinie 7 tworzono komisje wyborcze w Bułgarii. Jej obywatele wybiorą dzisiaj 240 deputowanych 44 kadencji Zgromadzenia Narodowego - jednoizbowego parlamentu.

UE przyjęła Deklarację Rzymską. Szydło: Unia powinna zająć się sprawami Europejczyków

/
Dziś przywódcy 27 państw UE przyjęli tzw. Deklarację Rzymską. - Unia Europejska powinna zająć się sprawami Europejczyków - oni tego oczekują – mówiła premier Beata Szydło.

Premier Serbii oświadczył, że jego kraj nie wejdzie nigdy do NATO

/
Aleksandar Vuczić wygłosił to oświadczenie w 18. rocznicę rozpoczęcia bombardowania Serbii przez lotnictwo NATO podczas konfliktu w Kosowie.

WSJ: Rosja ingerowała w wybory prezydenckie w Bułgarii

/
Wall Street Journal podając informacje powołuje się na dane wywiadu do których dotarł.

Bułgarscy nacjonaliści zablokowali przejścia graniczne z Turcją

/
Uczestnicy blokady chcą zapobiec głosowaniu Turków z bułgarskim paszportem w zbliżających się wyborach parlamentarnych w Bułgarii.

Bułgaria: umowa Unia-Turcja ws. odsyłania imigrantów nie działa

/
Wiceprezydent Bułgarii Ilijana Jotowa stwierdziła, że najważniejszy element porozumienia z kwietnia zeszłego roku nie funkcjonuje.

Rosjanie mogą przejąć największy prywatny bank w Chorwacji

/
Największy prywatny bank w Chorwacji - Agrokor znalazł się w poważnych tarapatach. Wyjściem okazały się kredyty od banków rosyjskich.

Rosja: stworzenie regularnych oddziałów wojskowych przez Kosowo to krok nieodpowiedzialny

/
Zdaniem rzeczniczki rosyjskiego MSZ planowane przez Prisztinę przekształcenie Kosowskich Sił Bezpieczeństwa w regularną armię zagrozi stabilności na Bałkanach.

Austria: szlakiem bałkańskim wciąż przybywa wielu imigrantów

/
Informację o wciąż pojawiających się imigrantach podał minister obrony Austrii Hans Peter Doskozil.

Stany Zjednoczone i NATO ostrzegają Kosowo przed tworzeniem regularnej armii

/
Jeżeli rząd w Prisztinie będzie kontynuował plany przemiany Kosowskich Sił Bezpieczeństwa w regularną armię bez wymaganych zmian w konstytucji to współpracę z nimi zerwą NATO i USA.

Albańscy politolodzy: działania prezydenta Macedonii mogą doporowadzić do otwartego konfliktu etnicznego

/
Macedońscy Albańczycy uważają, że decyzje prezydenta Iwanowa o niedopuszczeniu do współrządzenia z socjaldemokratami mniejszości albańskiej są obraźliwe i grożą, że mogą doprowadzić do tarć o podłożu etnicznym.

Turcja: ruszył proces oskarżonych o udział w nieudanym zamachu stanu

/
W pobliżu Ankary rozpoczął się we wtorek największy proces domniemanych uczestników nieudanego zamachu stanu w Turcji w lipcu ubiegłego roku. Rozprawa odbywa się w specjalnie zbudowanej i zabezpieczonej sali. Sądzonych jest 330 oskarżonych.

Opozycja bliska przejęcia władzy w Macedonii

/
Największa siła dotychczasowej opozycji, Socjaldemokratyczna Partia Macedonii (SDSM) oficjalnie nominowała swojego szefa Zorana Zaewa, jako kandydata na nowego premiera.

Amerykańscy kongresmeni zaniepokojeni finansowaniem działalności Sorosa w Europie

/
Republikańscy kongresmeni chcą wiedzieć, czy pieniądze amerykańskich podatników wspierają działalność organizacji George’a Sorosa w Macedonii.

Bułgaria: Fala protestów przeciwko migrantom

/
W Bułgarii w ostatnich dniach podnosi się fala protestów przeciwko migrantom z Bliskiego Wschodu. Dochodzi do nich mimo znacznego spadku liczby napływających do kraju nielegalnych migrantów.

Bułgarzy chcą gazu z Azerbejdżanu

/
Nowy minister energetyki Bułgarii Nikolai Pawlow podkreślił, że unijny projekt "południowego korytarza gazowego" jest "projektem strategicznym".

Niemiecki minister finansów: Jeżeli Grecja chce umorzenia długu, musi wyjść ze strefy euro

/
Według Wolfganga Schaeuble darowanie długu Grecji byłoby sprzeczne z unijnym prawem.

Uruchomiono nową trasę z Chin do Europy Środkowej: przez Pireus i Bałkany na Węgry

/
Pierwsze pociągi z towarami z Chin, które przypłynęły do portu w greckim Pireusie, przybyły na Węgry. Inicjatywa ta jest częścią ważnego chińskiego projektu infrastrukturalnego, tzw. Bursztynowego Szlaku.

Brytyjski dyplomata: Serbia i Kosowo powinny wymienić się terytoriami

/
Zdaniem byłego ambasadora Wielkiej Brytanii w Belgradzie, jedynym sposobem na ustabilizowanie relacji pomiędzy Serbią a Kosowem mogłaby być wzajemna wymiana terytoriów między tymi krajami.

Kolejne przedłużenie kontroli na granicach wewnętrznych strefy Schengen

/
Ministrowie ds. europejskich państw UE dali we wtorek zielone światło dla utrzymania tymczasowych kontroli na niektórych granicach wewnątrz strefy Schengen przez kolejne trzy miesiące, do 11 maja - poinformowała Rada UE.

Mur w Kosowskiej Mitrowicy zburzony [+FOTO]

/
By chronić swoja dzielnicę, Serbowie w Kosowskiej Mitrowicy na początku grudnia zbudowali mur, który miał ich oddzielić od dzielnicy zamieszkanej przez Albańczyków.

Rumunia: rząd cofa kontrowersyjne rozporządzenie

/
Liviu Dragnea, przywódca rządzącej w Rumunii postkomunistycznej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) oświadczył, że rząd może wycofać rozporządzenie łagodzące karanie przestępstw korupcyjnych. Miałoby do tego dojść w niedzielę.

Narasta konflikt pomiędzy dwoma krajami NATO

/
Agencje informacyjne donoszą o wzroście napięcia pomiędzy Turcją a Grecją.

Prezydent Duda zaprosił Donalda Trumpa do Polski

/
Prezydencki minister Krzysztof Szczerski podczas spotkania z doradcą prezydenta USA Michaelem Flynnem przekazał w imieniu Andrzeja Dudy i prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović zaproszenie dla Donald Trumpa do złożenia wizyty w Polsce.

Tysiące migrantów nadal na terytorium Serbii

/
Władze Serbii informują, że udało im się zmniejszyć napływ nielegalnych imigrantów, ale nadal on następuje. Wobec uszczelnienia granic Węgier i Słowenii, koncentrują się oni na serbskim terytorium.

Kosowskie władze nie ważyły się zlikwidować muru wzniesionego przez Serbów w Mitrowicy

/
Na początku grudnia zeszłego roku serbscy mieszkańcy Kosowskiej Mitrowicy rozpoczęli budowę muru oddzielającego ich dzielnicę od obszaru miasta zasiedlonego przez Albańczyków.

Chorwaci w Bośni i Hercegowinie domagają się swojej jednostki terytorialnej

/
Chorwackie Zgromadzenie Narodowe (HNS) jednoczące chorwackie partie Bośni i Hercegowiny zażądało stworzenia osobnej jednostki terytorialnej dla tej grupy etnicznej.

Kłopotliwa fotografia serbskiego ministra zdrowia

/
Minister zdrowia Serbii Zlatibor Lončar znalazł się centrum uwagi gdy światło dzienne ujrzało zdjęcie z młodości, na którym pozuje z jednym ze znanych gangsterów.

Bułgaria: Prezydent Radew rozwiązał parlament i zarządził przedterminowe wybory

/
​Bułgarski prezydent Rumen Radew wydał dekret, w którym rozwiązuje od 27 stycznia parlament i rozpisuje przedterminowe wybory parlamentarne na 26 marca br.

Komitet Parlamentu Europejskiego poparł CETA

/
Komitet Handlu Zagranicznego Parlamentu Europejskiego zaaprobował w głosowaniu Kompleksową Umowę Gospodarczo-Handlową między Unią Europejską a Kanadą czyli CETA.

Orban: Europa musi skończyć z iluzją federalizmu

/
Europa powinna się pożegnać z "iluzją federalizmu" i stać się wielobiegunowa - oświadczył w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban. Za główny komunikat nowego prezydenta USA Donalda Trumpa uznał prawo narodów do stawiania samych siebie na pierwszym miejscu.

Obrońcy praw człowieka: Chorwacja okrada migrantów i siłą usuwa ich do Serbii

/
Według organizacji Human Rights Watch (HRW), chorwacka policja zmusza wielu migrantów do powrotu do Serbii, niekiedy stosując przemoc, a także konfiskując ich bagaże i uniemożliwiając im złożenie wniosku o azyl. Władzie w Zagrzebiu odrzucają te oskarżenia.

Prezydent Bułgarii nie akceptuje polityki Putina

/
Ustępujący prezydent Bułgarii scharakteryzował swój stosunek do polityki władza Rosji. Czy następna podtrzyma jego linię?

USA nakładają sankcje na prezydenta bośniackich Serbów

/
W kontekście wzrastających napięć między centralnymi władzami federalnymi Bośni i Hercegowiny a władzami wchodzącej w jej skład Republiki Serbskiej, USA popierają zdecydowanie te pierwsze.

W Macedonii powstał ruch przeciw ingerencjom Sorosa

/
Już w zeszłym roku wieloletni premier i szef partii zwycięskiej w niedawnych wyborach, Nikola Gruewski twierdził, że znany rekin finansjery stara się ingerować w sytuację polityczną w Macedonii.

USA interweniują w sprawie rosnącego napięcia na Bałkanach

/
"Kosowo jest suwerennym, niezależnym krajem i szanujemy jego prawo do decydowania, kto i co przekracza jego granice. Apelujemy do wszystkich stron o unikanie niebezpiecznej retoryki i kontynuowanie działań na rzecz normalizacji stosunków" - oświadczyła ambasada amerykańska w Belgradzie.

Prezydent o uchodźcach - przyjmujemy nie tych co trzeba

/
Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar Kitarović uznała, że ci, którzy najbardziej potrzebują pomocy pozostali na Bliskim Wschodzie.