Na wczorajszym specjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej przywódcy UE osiągnęli przełom i zgodzili się z propozycją Komisji, aby zapewnić Ukrainie regularne wsparcie finansowe do 2027 r.

W ramach tzw. „instrumentu na rzecz Ukrainy” Komisja udostępni Ukrainie do 50 miliardów euro w postaci dotacji i wysoce preferencyjnych pożyczek. Mechanizm ten pomoże Ukrainie utrzymać funkcjonowanie administracji, wypłacać pensje i emerytury oraz świadczyć podstawowe usługi publiczne, w warunkach wojennych.

Pakiet ten ma wielkie znaczenie dla przetrwania państwa ukraińskiego, bowiem zgodnie z tegorocznym budżetem państwowym Ukrainy, wszystkie środki pozyskane z podatków zostaną wydatkowane na cele bezpośrednio związane z wojskiej i wysiłkiem zbrojnym. Pozostałe agendy państwa ukraińskiego utrzymywane są już dzięki pomocy finansowej zagranicy.

“Dziś Europa stała się silniejsza” – powiedziała dziennikarzom przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na zakończenie szczytu, podkreślając, że „Rada Europejska ponownie potwierdziła niezachwiane zaangażowanie Europy we wspieranie Ukrainy. Wszyscy wiemy, że Ukraina walczy za nas. Dlatego będziemy ją wspierać niezbędnym finansowaniem i zapewnimy jej tak potrzebną przewidywalność, na jaką zasługuje” – można przeczytać na stronie internetowej Komisji.

Instrument na rzecz Ukrainy von der Leyen zaproponowała w czerwcu 2023 r., w ramach szerszego śródokresowego przeglądu wieloletnich ram finansowych UE, który obejmował finansowanie bieżących i najpilniejszych priorytetów unijnej polityki.

“Jestem bardzo zadowolona, że udało nam się pozyskać 80 proc. środków, o które wnioskowaliśmy. Z pewnością musieliśmy dokonać kilku trudnych wyborów, ale osiągnęliśmy bardzo dobry wynik” – podsumowała von der Leyen.

Czytaj także: “WaPo”: USA szykują nową strategię dla Ukrainy

ec.europa.eu/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply