Greccy rolnicy zapowiedzieli eskalację protestów. Ogłoszony przez rząd Grecji pakiet wsparcia określili “kroplą w oceanie potrzeb”. W sobotę rozrzucili przed targami rolnymi w Salonikach kasztany i jabłka. Planują też blokowanie autostrad – podaje agencja AP.

W ostatnich tygodniach ciągniki rolnicze wyjechały na ulice wielu europejskich miast. Farmerzy sprzeciwiają się m.in. unijnej polityce klimatycznej i postanowieniom wspólnej polityki rolnej UE. Grecja to kolejny kraj, w którym doszło do protestów. W sobotę Kostas Tzelas, lider federacji rolników z Tesalii, odniósł się do obietnic wsparcia złożonych przez premiera Grecji Kyriakosa Micotakisa.

“Miliony euro, które premier twierdzi, że nam daje na obniżenie kosztów produkcji, to grosze” – oświadczył Tzelas. Jak dodał, grecki premier “nie wspomniał o tym, że tracimy dochody ze Wspólnej Polityki Rolnej. Jeśli chce, żebyśmy pozostali w Grecji i nie emigrowali, musi rozwiązać nasze problemy”.

Agencja AP podaje, że rolnicy mają spotkać się we wtorek i prawdopodobnie zdecydować o eskalacji protestów, w tym o blokowaniu autostrad. Greccy rolnicy odrzucili możliwość spotkania z greckim premierem, które określili “wydarzeniem umożliwiającym mu jedynie zrobienie sobie kilku zdjęć”.

“Ostatnią rzeczą, na której nam zależy, jest spotkanie z premierem” – podkreślił Tzelas.

Protesty greckich rolników odbyły się w minionym tygodniu w Messolonghi, Lefkadzie, Achai, Atalanti, Amaliadzie, natomiast rolnicy z Platykampos Larissa, Almyros i Stefanovikeiou Magnesia, Zarkos i Kalambakas Trikala, Thessaliotida Fthiotida blokowali drogi krajowe.

W ciągu ostatniego miesiąca traktory wyjechały na ulice wielu europejskich miast, czego kulminacją były masowe protesty w Brukseli w czwartek, gdy przywódcy krajów UE spotkali się na unijnym szczycie.

Podobne protesty odbywały się także m.in. we Francji, w Niemczech, Irlandii, we Włoszech, w PolscePortugalii, na Węgrzech i w Rumunii.

Zobacz także: Rząd chce powstrzymać kolejne blokady dróg przez rolników

apnews.com / farmer.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply