Trzeci transport broni z USA już na Ukrainie. Media: to ok. 300 Javelinów

Oficjalnie strona ukraińskie mówi o „nowoczesnym sprzęcie i amunicji przeznaczenia obronnego” z USA. Nieoficjalne, na Ukrainę dotarło 300 pocisków systemu ppk Javelin oraz amunicja do niszczenia bunkrów.

O przybyciu kolejnego już samoloty z amerykańskim wsparciem militarnym dla Ukrainy poinformowała we wtorek po południu ukraińska wiceminister obrony, Hanna Maliar. Zaznaczyła, że samolot przywiózł „nowoczesny sprzęt i amunicję przeznaczenia obronnego”, ale nie sprecyzowała, o co dokładniej chodzi.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7789.32 PLN    (35.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Opisywana dostawa jest elementem amerykańskiego pakietu wsparcia dla Ukrainy wartego 200 mln dolarów.

Ukraiński serwis „Defense Express” podał, że według nieoficjalnych informacji samolotem przyleciały kolejne rakiety przeciwpancerne dla systemu ppk Javelin. Zaznaczono jednak, że wymaga to weryfikacji. Poinformowano też, że podczas lotu samolot ominął Niemcy.

Później korespondent serwisu „Buzz Feed News”, Christopher Miller napisał na Twitterze, że na Ukrainę dotarło około 300 przeciwpancernych pocisków rakietowych Javelin i innego rodzaju amunicji, w tym pewna ilość przeznaczonej do niszczenia bunkrów i umocnień.

Miller powołał się też na swoje rozmowy z ukraińskim żołnierzami służącymi w rejonie linii kontaktowej w Donbasie, a także na szefa ukraińskiej Operacji Sił Połączonych, gen. Ołeksandra Pawluka. Powiedzieli mu, że bardzo liczą na większą pomoc wojskową ze strony USA i NATO. Zaznaczają, że „Javeliny są dobre”, ale tym, czego im rzeczywiście potrzeba, są system obrony przeciwlotniczej ziemia-powietrze. Broń ta, według informacji dziennikarza, nie przyleciała wtorkowym transportem.

Dodajmy, że transport ten dzień wcześniej zapowiedział ukraiński minister obrony, Ołeksij Reznikow. Twierdził, że nie może publicznie mówić o tym, jaka pomoc militarna, w tym broń, dociera z zachodu na Ukrainę, ale zapewnia, że jest tam „wiele interesujących rzeczy, o których wcześniej mogliśmy pomarzyć”.

Zobacz także: Kolejny transport z USA na Ukrainę. 80 ton broni jest już w Kijowie [+FOTO]

Jak podają ukraińskie media, w ramach pomocy wojskowej Ukraina otrzymuje amerykańskie, przenośne, rakietowe systemy przeciwlotnicze Stinger i granatniki przeciwpancerne Mk 153 SMAW. Wielka Brytania dostarczyła Ukraińcom lekkie systemy przeciwpancerne NLAW, w liczbie około 2 tysięcy. Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace nie wykluczył, że jego państwo wyśle Ukrainie jeszcze więcej broni. Ponadto, Amerykanie zgodzili się, by Litwa, Łotwa i Estonia wysłały Ukrainie swoją broń wyprodukowaną w USA. W ramach tej zgody Estonia może wysłać Ukrainie rakiety przeciwpancerne Javelin, a Litwa rakiety Stinger. Z kolei Kanada rozważa wysłanie sprzętu wojskowego i broni defensywnej dla ukraińskiej obrony terytorialnej.

Facebook / Twitter / defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz