W ostatnim dniu swojego urzędowania, prezydent USA Donald Trump ułaskawił 73 osoby, a 70 złagodził wyroki. Na liście ułaskawionych jest m.in. jego dawny doradca, Steve Bannon.

W środę nad ranem, w ostatnim dniu swojego urzędowania, prezydent USA Donald Trump zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami opublikował długą listę osób, które ułaskawia lub którym łagodzi wyroki. Lista obejmuje łącznie ponad 140 nazwisk – 73 osoby zostały na mocy decyzji Trumpa ułaskawione, a 70 kolejnym zmniejszono wymiar pozostałej do odbycia kary. Dokument opublikowano na kilka godzin przed zaprzysiężeniem prezydenta-elekta, Joe Bidena.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W poniedziałek pisaliśmy, że odchodzący prezydent USA zamierza ostatniego dnia urzędowania ułaskawić około stu osób, względnie zmniejszyć im kary. Stacja CNN podawała, że w niedzielę w Białym Domu doszło do spotkania, na którym sfinalizowano listę ułaskawień. Amerykańskie media spekulowały, że na liście mają znajdować się głównie nazwiska przestępców „w białych kołnierzykach”, a także znanych raperów. CNN twierdziło, że ostatnio do listy dopisano ułaskawienia „ukierunkowane na reformę wymiaru sprawiedliwości” a także nazwiska sojuszników politycznych Trumpa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na liście ostatecznie znalazł się były doradca Trumpa i były główny strateg Białego Domu, Steve Bannon. Jak pisaliśmy, w sierpniu 2020 roku został aresztowany i oskarżony o oszukanie zwolenników Trumpa w kampanii online o nazwie „Budujemy Mur”. Miał dopuścić się oszustwa elektronicznego i defraudacji pieniędzy, za co groziło mu nawet do 40 lat więzienia. Prokuratorzy twierdzili, że Bannon otrzymał ponad milion dolarów z tych pieniędzy za pośrednictwem niewymienionej z nazwy organizacji non-profit. Oczekiwał na proces. W decyzji o pełnym ułaskawieniu, Biały Dom zaznaczył, że „Pan Bannon był ważnym liderem ruchu konserwatywnego i jest znany ze swojej przenikliwości politycznej”.

Ponadto, na liście znaleźli się też znani raperzy: Lil Wayne (właśc. Dwayne Michael Carter Jr.) i Kodak Black (Bill Kapri). Obu skazano za przestępstwa związane z bronią. Pierwszego Trump ułaskawił, a drugiemu skrócił wyrok.

Trump skrócił też wyrok byłemu burmistrzowi Nowego Jorku Kwame Kilpatrickowi, skazanemu na 30 lat więzienia za udział w procederach korupcyjnych i wymuszania haraczy w czasie pełnienia urzędu. Odsiedział około 7 lat.

Ułaskawiony został też Elliot Broidy, wpływowy polityk i działacz finansowy Partii Republikańskiej, który m.in. pozyskiwał fundusze na kampanię prezydencką Trumpa. Został skazany za nielegalny lobbing na rzecz podmiotu zagranicznego. Ułaskawiono też Kena Kursona, prywatnie przyjaciela zięcia prezydenta, skazanego za prześladowanie w sieci swojej byłej żony.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na liście jest też m.in. Anthony Levandowski, były inżynier Google, skazany za wykradzenie tajemnic handlowych dotyczących autonomicznych samochodów. Został całkowicie ułaskawiony.

Amerykańskie media zaznaczają, że na liście nie ma członków rodziny Trumpa.

foxnews.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz