Steve Bannon, nazywany architektem zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach w 2016 roku, został oskarżony o oszukanie zwolenników Trumpa w kampanii online o nazwie “Budujemy Mur” – poinformował w czwartek Reuters. Grozi mu 40 lat więzienia.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters 66-letni Bannon był jedną z czterech osób aresztowanych w czwartek i oskarżonych przez prokuratorów federalnych o popełnienie oszustwa elektronicznego i defraudację pieniędzy. Każdemu grozi do 40 lat więzienia. Według źródła organów ścigania Bannon został aresztowany na pokładzie jachtu w Connecticut.

Prokuratorzy oskarżyli podejrzanych o oszukanie setek tysięcy darczyńców w ramach 25-milionowej kampanii finansowania społecznościowego pod nazwą „Budujemy mur” – poinformował Departament Sprawiedliwości. Prokuratorzy stwierdzili, że Bannon otrzymał ponad milion dolarów z tych pieniędzy za pośrednictwem niewymienionej z nazwy organizacji non-profit.

Zobacz też: Bannon: Polska musi wybrać – albo współpraca z USA, albo z Chinami

Bannon kieruje organizacją non-profit o nazwie Citizens of the American Public, która jak pokazują dokumenty rządowe, otrzymała ponad 4.4 miliona dolarów darowizny w 2018 roku.

Trump poinformował dziennikarzy w Białym Domu, że czuje się „bardzo źle” w związku z oskarżeniami ciążącymi na Bannonoe, ale starał się zdystansować zarówno od byłego doradcy jak i od całej sprawy. „Myślę, że to smutne wydarzenie” – powiedział Trump. “Nie miałem z nim do czynienia od lat, dosłownie lat.”

Bannon jest kolejnym byłym współpracownikiem Trumpa, któremu postawiono zarzuty kryminalne. Lista obejmuje również byłego przewodniczącego kampanii Paula Manaforta, wieloletniego przyjaciela i doradcę Rogera Stone’a, byłego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna i byłego wiceprzewodniczącego kampanii, Ricka Gatesa. Trump w zeszłym miesiącu złagodził wyrok więzienia Stone’a, wykorzystując prawo ułaskawienia.

Według śledztwa agencji Reuters z 2019 roku, ponad 330 000 zwolenników przekazało darowizny na rzecz prywatnych funduszy i spekulantów, którzy obiecali samodzielnie zbudować mur.

„Nie wiem nic o tym projekcie, kiedy o nim przeczytałem, nie spodobał mi się. Powiedziałem: To jest dla rządu, to nie jest dla osób prywatnych” – przekazał dziennikarzom Trump. Republikański prezydent powiedział również, że nie znał trzech innych oskarżonych i myśli, że nigdy ich nie spotkał.

Sztab wyborczy kandydata Demokratów na prezydenta Joe Bidena podkreśla, że aresztowania to dowód na to, że otoczenie Donalda Trumpa jest skorumpowane „Konsekwentnie wykorzystywał swój urząd, by wzbogacać siebie, swoją rodzinę i swoich znajomych, więc czy naprawdę jest jakimś zaskoczeniem, że kolejny z łobuzów, którymi się otaczał i umieszczał na najwyższych szczeblach władzy, został właśnie postawiony w stan oskarżenia?” – zapytała zastępczyni kierownika kampanii Kate Bedingfield podczas telekonferencji z dziennikarzami.

Słynny przedsiębiorca stał na czele prawicowego portalu Breitbart News, zanim dołączył do sztabu wyborczego Trumpa. Bannon później wrócił do tej pracy.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply