Trump uchylił karę byłemu doradcy za składanie fałszywych zeznań w związku z aferą „Russiagate”

Prezydent Donald Trump uchylił karę dla byłego doradcy Rogera Stone’a, skazanego na ponad trzy lata więzienia za za składanie fałszywych zeznań w Kongresie, utrudnianie kongresowego śledztwa i nakłanianie świadków do fałszywych zeznań w związku z aferą „Russiagate”. Sprawę opisał Bloomberg.

Decyzja ogłoszona została w komunikacie prasowym Białego Domu w piątek wieczorem. Wcześniej Trump wielokrotnie oskarżał przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości zaangażowanych w proces Stone’a o motywacje polityczne.

CZYTAJ TAKŻE: Ostateczna prawda o Russiagate

„Roger Stone jest ofiarą rosyjskiego oszustwa, które lewica i jej sojusznicy w mediach utrwalali przez lata, próbując podważyć prezydenturę Trumpa” – przekazała w komunikacie rzecznik prasowa Białego Domu Kayleigh McEnany.

W oświadczeniu podkreślono, że prokuratorzy Departamentu Sprawiedliwości, kierowani przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera, oskarżyli Stone’a z powodu „frustracji spowodowanej niemożnością udowodnienia fantazji, jakoby sztab wyborczy Trumpa spiskował z Kremlem”.

„Roger Stone już wiele wycierpiał. Był traktowany bardzo niesprawiedliwie, podobnie jak wielu innych w tej sprawie. Teraz jest wolnym człowiekiem” – głosi oświadczenie.

Dzięki działaniu podjętemu przez Trumpa Stone nadal pozostanie winny zarzucanych mu czynów, ale nie będzie musiał odbywać kary. Stone miał się stawić w zakładzie karnym do najbliższego wtorku. Wciąż może on złożyć apelację, niewykluczone jest też ułaskawienie przez Trumpa w przyszłości.

Trump stwiwerdził, że Stone „był celem nielegalnego polowania na czarownice”. Przy okazji stwierdził, że „z drugiej strony są kryminaliści, w tym Biden i Obama, którzy szpiegowali moą kampanię – i zostali złapani!”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Decyzja wzbudziała duże emocje. Bill Russo, rzecznik Joe Bidena – kandydata Demokratów na prezydenta, potępił tę decyzję. „Prezydent Trump po raz kolejny nadużył swojej władzy” – oświadczył.

Według republikańskiego senatora, kandydata partii na prezydenta w 2012 roku Mitta Romney’a, działanie Trumpa jest „bezprecedensową, historyczną korupcją”.

Prezydent USA planował powstrzymać się od interwencji do momentu aż Stone wyczerpie swoje możliwości odwołania, co pozwoliłoby mu uniknąć wrażliwego politycznie posunięcia. Jednak Stone poprosił go o interwencję wcześniej, powołując się na obawy, że może zachorować w tym czasie na koronawirusa.

W toku śledztwa Roberta Muellera stwierdzono, że Rosjanie ingerowali w kampanię prezydencką na rzecz Donalda Trumpa w 2016 roku.

Stone został skazany m.in. za okłamywanie śledczych z Kongresu na temat tego, co powiedział nowojorskiemu prezenterowi radiowemu Randy’emu Credico i konserwatywnemu pisarzowi Jerome’owi Corsiemu o jego interakcjach z Wikileaks.

CZYTAJ TAKŻE: Cohen: Russiagate ujawnia niepokojącą prawdę o amerykańskich elitach medialno-politycznych

Kresy.pl / Bloomberg

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz