Kontrakt zawarty z Indiami na dostawy rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400 zostanie wypełniony do 2025 roku, zaliczka została już wpłacona – powiedział prezes Rostechu, Siergiej Czemezow, podczas kończącego się dzisiaj Dubai Airshow.

Rozpoczęliśmy już produkcję, prace trwają, wszystko będzie odbywać się zgodnie z harmonogramem, rok 2025 jest rokiem finalizacji kontraktu – zaznaczył Czemezow.

The Hindustan Times napisał 15 listopada, powołując się na źródła, że pierwszy zestaw rosyjskiego systemu obrony rakietowej S-400 zostanie przekazany stronie indyjskiej w ciągu 16-18 miesięcy.

Wcześniej istniały pewne obawy odnośnie harmonogramu dostaw, ponieważ dostarczenie wszystkich pięciu zestawów S-400 miało być odłożone do 2025 roku. Ale ze względu na dokonane już płatności, pierwszy zestaw ma być dostarczony w ciągu 16-18 miesięcy – gazeta cytuje swoje źródło.

Informatorzy zdradzili również, że pierwsza rata w wysokości 850 mln dolarów – 15% całości kontraktu – została wpłacona we wrześniu poprzez specjalny mechanizm płatniczy, stworzony dla uniknięcia amerykańskich sankcji. Źródła jednak nie chciały zdradzić szczegółów tej sprawy.

W trakcie konferencji prasowej w zeszły czwartek na szczycie BRICS w Brazylii, prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że kontrakt na dostawy systemu S-400 do Indii jest wdrażany zgodnie z planem. Rząd indyjski nie żądał jego przyspieszenia.

Na początku października 2018 roku, podczas wizyty prezydenta Rosji w Indiach, został zawarty kontrakt na dostawy systemu obrony rakietowego S-400 Triumf do Indii. Rząd w New Delhi otrzyma 5 pułkowych zestawów tego systemu za kwotę przekraczającą 5 mld dolarów.

The Hindustan Times przypomina, że Waszyngton wielokrotnie i konsekwentnie wywierał naciski na New Delhi w celu zatrzymania kupna S-400 i innych systemów wojskowych od Rosji.

Jednakże, po październikowych negocjacjach z sekretarzem stanu USA Mikem Pompeo, szef indyjskiego MSZ Subramaniam Jaishankar stwierdził, że Indie wyłącznie korzystają ze swojego suwerennego prawa do pozyskiwania broni z odpowiednich dla nich kierunków.

Władze indyjskie wskazały również, że ich państwo spełnia wszystkie kryteria wyłączające je spod amerykańskich sankcji i nie mogą tak po prostu zerwać relacji wojskowych z Rosją.

Czytaj także: Dostawy S-400 do Chin

Hindustantimes.com / Russia-insider.com / Aljazeera.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz