Rosja podpisała z Indiami kontrakt na dostawę systemu obrony rakietowej S-400. – podała agencja Interfax. Do zawarcia umowy doszło w piątek podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Indiach.

Podpisanie kontraktu potwierdził Interfaxowi rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Jak przypomina Interfax, wcześniej informowano, że Rosja sprzeda Indiom 5 pułków systemu S-400 za kwotę ponad 5 mld dolarów.

Agencja TASS poprosiła o komentarz do zawarcia rosyjsko-indyjskiej umowy Narodową Radę Bezpieczeństwa USA. „Wzywamy wszystkich naszych sojuszników i partnerów do rezygnacji z transakcji z Rosją, które mogą sprowokować uruchomienie sankcji w ramach CAATSA” – oświadczył rzecznik Rady przypominając, że w świetle amerykańskiego prawa nabywca systemu S-400 może zostać ukarany sankcjami.

Rosyjsko-indyjskie negocjacje na temat kupna systemu S-400 od dawna wywoływały niezadowolenie amerykańskich władz, które przypominały, że każdemu krajowi współpracującemu z rosyjskim sektorem zbrojeniowym i wywiadem grożą amerykańskie sankcje. Kongres USA pozostawił jednak prezydentowi i sekretarzowi stanu możliwość stosowania wyjątków dla krajów sojuszniczych, których armie z racji powiązań z przeszłości muszą korzystać z rosyjskiego uzbrojenia.

Według Polskiej Agencji Prasowej amerykańskie groźby wobec Indii osłabły, gdy USA zawarły z nimi na początku września porozumienie w sprawie bezpiecznej łączności wojskowej.

Systemy rakietowe ziemia-powietrze S-400 Triumf (w kodzie NATO – SA-21 Growler) to najbardziej zaawansowany system broni przeciwlotniczej jaką dysponuje Rosja. Stanowi zmodyfikowaną wersję systemu S-300PMU (w kodzie NATO – SA-10C). Według źródeł rosyjskich S-400 jest w stanie niszczyć samoloty i pociski manewrujące na odległość do 400 kilometrów, a cele balistyczne o prędkości do 4,8 km/s – na dystansie do 60 kilometrów. Może niszczyć cele znajdujące się na wysokości do 30 km.

Oprócz rosyjskiej armii z systemu S-400 korzystają jeszcze Turcja i Chiny.

Kresy.pl / TASS / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply