Rosja podpisała z Indiami kontrakt na dostawę systemu obrony rakietowej S-400. – podała agencja Interfax. Do zawarcia umowy doszło w piątek podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Indiach.

Podpisanie kontraktu potwierdził Interfaxowi rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Jak przypomina Interfax, wcześniej informowano, że Rosja sprzeda Indiom 5 pułków systemu S-400 za kwotę ponad 5 mld dolarów.

Agencja TASS poprosiła o komentarz do zawarcia rosyjsko-indyjskiej umowy Narodową Radę Bezpieczeństwa USA. „Wzywamy wszystkich naszych sojuszników i partnerów do rezygnacji z transakcji z Rosją, które mogą sprowokować uruchomienie sankcji w ramach CAATSA” – oświadczył rzecznik Rady przypominając, że w świetle amerykańskiego prawa nabywca systemu S-400 może zostać ukarany sankcjami.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rosyjsko-indyjskie negocjacje na temat kupna systemu S-400 od dawna wywoływały niezadowolenie amerykańskich władz, które przypominały, że każdemu krajowi współpracującemu z rosyjskim sektorem zbrojeniowym i wywiadem grożą amerykańskie sankcje. Kongres USA pozostawił jednak prezydentowi i sekretarzowi stanu możliwość stosowania wyjątków dla krajów sojuszniczych, których armie z racji powiązań z przeszłości muszą korzystać z rosyjskiego uzbrojenia.

Według Polskiej Agencji Prasowej amerykańskie groźby wobec Indii osłabły, gdy USA zawarły z nimi na początku września porozumienie w sprawie bezpiecznej łączności wojskowej.

Systemy rakietowe ziemia-powietrze S-400 Triumf (w kodzie NATO – SA-21 Growler) to najbardziej zaawansowany system broni przeciwlotniczej jaką dysponuje Rosja. Stanowi zmodyfikowaną wersję systemu S-300PMU (w kodzie NATO – SA-10C). Według źródeł rosyjskich S-400 jest w stanie niszczyć samoloty i pociski manewrujące na odległość do 400 kilometrów, a cele balistyczne o prędkości do 4,8 km/s – na dystansie do 60 kilometrów. Może niszczyć cele znajdujące się na wysokości do 30 km.

Oprócz rosyjskiej armii z systemu S-400 korzystają jeszcze Turcja i Chiny.

Kresy.pl / TASS / Interfax

Indie kupiły od Rosji system obrony rakietowej S-400
Oceń ten artykuł

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz