W trakcie wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Nowym Delhi, która jest zaplanowana na 4-5. października br., dojdzie do podpisania indyjsko-rosyjskiej umowy na dostawę do Indii rosyjskiego systemu obrony rakietowej S-400.

Według agencji Reutera o tym, że przy okazji wizyty Putina dojdzie do podpisania wartej ponad 5 mld dolarów umowy na dostawę systemu S-400, powiedział we wtorek doradca rosyjskiego prezydenta Jurij Uszakow. Według niego podpisanie kontraktu będzie głównym wydarzeniem wizyty. Podobną informację podała rosyjska agencja TASS powołując się na anonimowe źródło znające kulisy rosyjsko-indyjskich rozmów.

Wcześniej gazeta „Times of India” informowała, że Indie są gotowe do zakupu 5 pułków S-400. Na zakup zgodził się Komitet Bezpieczeństwa Rządu Indii, na czele którego stoi premier kraju.

Rosyjsko-indyjskie negocjacje na temat kupna systemu S-400 wywoływały niezadowolenie amerykańskich władz, które przypominały, że każdemu krajowi współpracującemu z rosyjskim sektorem zbrojeniowym i wywiadem grożą amerykańskie sankcje. Kongres USA pozostawił jednak prezydentowi i sekretarzowi stanu możliwość stosowania wyjątków dla krajów sojuszniczych, których armie z racji powiązań z przeszłości muszą korzystać z rosyjskiego uzbrojenia.

Według Polskiej Agencji Prasowej amerykańskie groźby wobec Indii osłabły, gdy USA zawarły z nimi na początku września porozumienie w sprawie bezpiecznej łączności wojskowej.

Systemy rakietowe ziemia-powietrze S-400 Triumf (w kodzie NATO – SA-21 Growler) to najbardziej zaawansowany system broni przeciwlotniczej jaką dysponuje Rosja. Stanowi zmodyfikowaną wersję systemu S-300PMU (w kodzie NATO – SA-10C). Według źródeł rosyjskich S-400 jest w stanie niszczyć samoloty i pociski manewrujące na odległość do 400 kilometrów, a cele balistyczne o prędkości do 4,8 km/s – na dystansie do 60 kilometrów. Może niszczyć cele znajdujące się na wysokości do 30 km.

Oprócz rosyjskiej armii z systemu S-400 korzystają jeszcze Turcja i Chiny.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: USA naciskają na Indie ws. zakupu rosyjskiego systemu S-400

Kresy.pl / TASS / Reuters / PAP

Kreml: w tym tygodniu Indie kupią od Rosji system rakietowy S-400
Oceń ten artykuł

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz