W trakcie wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Nowym Delhi, która jest zaplanowana na 4-5. października br., dojdzie do podpisania indyjsko-rosyjskiej umowy na dostawę do Indii rosyjskiego systemu obrony rakietowej S-400.

Według agencji Reutera o tym, że przy okazji wizyty Putina dojdzie do podpisania wartej ponad 5 mld dolarów umowy na dostawę systemu S-400, powiedział we wtorek doradca rosyjskiego prezydenta Jurij Uszakow. Według niego podpisanie kontraktu będzie głównym wydarzeniem wizyty. Podobną informację podała rosyjska agencja TASS powołując się na anonimowe źródło znające kulisy rosyjsko-indyjskich rozmów.

Wcześniej gazeta „Times of India” informowała, że Indie są gotowe do zakupu 5 pułków S-400. Na zakup zgodził się Komitet Bezpieczeństwa Rządu Indii, na czele którego stoi premier kraju.

Rosyjsko-indyjskie negocjacje na temat kupna systemu S-400 wywoływały niezadowolenie amerykańskich władz, które przypominały, że każdemu krajowi współpracującemu z rosyjskim sektorem zbrojeniowym i wywiadem grożą amerykańskie sankcje. Kongres USA pozostawił jednak prezydentowi i sekretarzowi stanu możliwość stosowania wyjątków dla krajów sojuszniczych, których armie z racji powiązań z przeszłości muszą korzystać z rosyjskiego uzbrojenia.

Według Polskiej Agencji Prasowej amerykańskie groźby wobec Indii osłabły, gdy USA zawarły z nimi na początku września porozumienie w sprawie bezpiecznej łączności wojskowej.

Systemy rakietowe ziemia-powietrze S-400 Triumf (w kodzie NATO – SA-21 Growler) to najbardziej zaawansowany system broni przeciwlotniczej jaką dysponuje Rosja. Stanowi zmodyfikowaną wersję systemu S-300PMU (w kodzie NATO – SA-10C). Według źródeł rosyjskich S-400 jest w stanie niszczyć samoloty i pociski manewrujące na odległość do 400 kilometrów, a cele balistyczne o prędkości do 4,8 km/s – na dystansie do 60 kilometrów. Może niszczyć cele znajdujące się na wysokości do 30 km.

Oprócz rosyjskiej armii z systemu S-400 korzystają jeszcze Turcja i Chiny.

CZYTAJ TAKŻE: USA naciskają na Indie ws. zakupu rosyjskiego systemu S-400

Kresy.pl / TASS / Reuters / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply