Tysiące Ormian zgromadziło się we wtorek wieczorem pod parlamentem Armenii na wezwanie premiera Nikola Paszyniana. Żądali oni przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

Protesty zostały wywołane przez ustawę przyjętą nagle przez parlament we wtorek, która może opóźnić rozpisanie przyspieszonych wyborów, wbrew woli Paszyniana.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Według NEWS.am przyjęta ustawa uniemożliwia rozwiązanie parlamentu w przypadku gdy dojdzie do drugiego głosowania nad wyborem premiera i zostanie ono z jakichkolwiek powodów utrudnione – na przykład z powodu zablokowania prac parlamentu. Przegłosowano ją głosami deputowanych Republikańsiej Partii Armenii oraz dwóch partii, które wyniosły Paszyniana do władzy – Prosperującej Armenii i bloku Carukiana. Deputowani frakcji „Wyjście” zbojkotowali głosowanie.

Paszynian nazwał przyjęcie ustawy „oficjalnym początkiem kontrrewolucji” i wezwał swoich zwolenników do wyjścia na ulice.

Przemawiając na wiecu premier Armenii zapowiedział wyrzucenie z rządu ministrów z Prosperującej Armenii i bloku Carukiana a także rozpoczęcie rozmów z parlamentarzystami na temat przyspieszonych wyborów w grudniu br. Przypominał, że rozpisanie przyspieszonych wyborów było jednym z warunków pokojowej rewolucji w maju br. oraz elementem programu jego rządu. Zapowiedział także podanie się do dymisji, by umożliwić rozpisanie przedterminowych wyborów.

Jak podaje agencja TASS, blokada parlamentu przez demonstrantów zakończyła się w nocy z wtorku na środę na wezwanie premiera Paszyniana. Jednocześnie prezydent Armen Sarkisjan na wniosek premiera zdymisjonował czterech ministrów z ramienia Prosperującej Armenii i bloku Carukiana.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Nikol Paszynian został wybrany na premiera Armenii

Kresy.pl / TASS / NEWS.am

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz