Stany Zjednoczone wolałyby, aby Indie kupowały uzbrojenie od amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego a nie z Rosji.

USA nie wykluczają nałożenia sankcji na Indie, jeśli kraj ten zakupi od Rosji system obrony typu ziemia-powietrze S-400. Powiedział o tym w środę wysoki urzędnik Departamentu Obrony USA Randall Schriver, uprzedzając przyszłotygodniowe rozmowy indyjsko-amerykańskie.

Wciąż mielibyśmy bardzo poważne obawy, gdyby Indie dążyły do [zakupu] większych nowych platform i systemów [od Rosji]. – mówił Schriver, który pełni funkcję asystenta sekretarza obrony USA ds. bezpieczeństwa Azji i Pacyfiku, podczas spotkania w think-tanku Carnegie Endowment For International Peace w Waszyngtonie. – Jeśli zdecydują się pójść tą drogą, tak jak powiedziałem, nie mogę siedzieć tutaj i mówić wam dzisiaj, że na pewno dojdzie do zastosowania zwolnienia – kontynuował Schriver, mając na myśli furtkę, którą Kongres USA pozostawił sojusznikom USA chcącym uchronić się przed sankcjami nałożonymi na Rosję przez Waszyngton.

Obecnie obowiązujące amerykańskie sankcje stanowią, że rządy krajów trzecich mogą zostać objęte sankcjami w razie współpracy z rosyjskim sektorem obronnym czy wywiadowczym. Kongres USA pozostawił jednak prezydentowi i sekretarzowi stanu możliwość stosowania wyjątków dla krajów sojuszniczych, których armie z racji powiązań z przeszłości muszą korzystać z rosyjskiego uzbrojenia.

Jak stwierdza Foreign Policy, Indie zdają się ignorować wcześniejsze ostrzeżenia USA i według nieoficjalnych doniesień mają zamiar zakupić system S-400 jeszcze w tym roku. Dostawy zamówionego sprzętu miałyby nastąpić od 2020 roku.

Sprawa możliwego zakupu systemu S-400 będzie najpewniej omawiana podczas przyszłotygodniowych rozmów w Nowym Delhi, do którego wybierają się sekretarz obrony James Mattis i sekretarz stanu Mike Pompeo. Jak zauważył Schriver, po tych rozmowach Amerykanie zdecydują, czy obawy związane z zakupem S-400 przez Indie przeważają nad chęcią wzmocnienia strategicznych powiązań. „Zależy nam bardzo, by Indie szukały alternatyw i przypatrzyły się temu, czy moglibyśmy być partnerem dla Indii w zaspokajaniu potrzeb obronnych” – mówił amerykański urzędnik.

CZYTAJ TAKŻE: Turcja jest zdeterminowana, aby kupić S-400 pomimo sprzeciwu USA

Kresy.pl / Foreign Policy / The News

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply