Do Chin trafiła pierwszy transport systemu rakiet ziemia-powietrze S-400. Umowa dotycząca dostaw systemu uzbrojenia została podpisana przez Moskwę i Pekin jeszcze w 2014 roku.

Agencja TASS cytując źródło z rosyjskiego resortu obrony poinformowała: Dwa statki przetransportowały części systemu S-400 do Chin w terminie ustalonym w umowie. Dostarczony sprzęt obejmował stanowisko dowodzenia, stacje radiolokacyjne, wyrzutnie oraz urządzenia energetyczne. Nie dostarczono sprzętu, który znajdował się na pokładzie trzeciego statku.

Dodano także, że prace związane z dostawą trwają nadal, a brakujący sprzęt powinien zostać dostarczony do Chin latem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szef Komitetu Wojskowego NATO ostrzega Turcję przed „koniecznymi konsekwencjami” w związku z zakupem rosyjskiego systemu S-400

Trzeci statek przewożący dodatkowy sprzęt został złapany w czasie burzy z Rosji i musiał zawrócić. Wygląda na to, że system uzbrojenia nie zadziała, dopóki nie zostanie dostarczony brakujący sprzęt.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jednocześnie Rosja chce dostarczyć system S-400 do Turcji do 2019 roku. Dzisiaj turecki podsekretarz ds. przemysłu obronnego, Ismail Demir, napisał na Twitterze: Zmieniliśmy termin dostawy systemów S-400, określonych w umowie z Rosją, na lipiec 2019 roku”. Demir poinformował również, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i jego rosyjski Władimir Putin wspomnieli we wtorek o „możliwości rozszerzenia współpracy wojskowej” podczas spotkania w Ankarze.

Putin potwierdził wczoraj, że przyspieszona dostawa S-400 na prośbę strony tureckiej. Turcja miała pierwotnie otrzymać pierwsze systemy S-400 po po roku 2020, jednak termin ten może ulec przyspieszeniu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Komentatorzy wskazują, że Ankara jest zdeterminowana, aby kupić rosyjskie systemy S-400 pomimo amerykańskiego sprzeciwu wobec tej umowy. 6 marca prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przypomniał w tureckiej telewizji, że USA nie protestowało kiedy Grecja kupowała rosyjskie systemy S-300, a obecnie utrzymuje, że kontrakt z Rosją jest błędem. Dodał, że USA zagroziło sankcjami. Erdogan stwierdził, że nie będzie odpowiadał przed tym krajem i będzie podążać właściwą drogą, bez żadnych ustępstw.

Kresy.pl / tass.ru / nationalinterest.org

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz