Szef Pentagonu Lloyd Austin wyraził przekonanie, że Szwecja zostanie przyjęta do NATO do lipca – poinformowała w środę agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Szef Pentagonu Lloyd Austin wyraził przekonanie, że Szwecja zostanie przyjęta do NATO do lipca. Austin ma nadzieję, że w najbliższym czasie strony przełamią impas, powołując się na blokowanie przez Turcję i Węgry przystąpienia Szwecji do NATO.

„Jestem przekonany, że te kraje podejmą decyzję. I jestem pewien, że zaakceptują ją do lipca” – powiedział.

„Nie możemy się doczekać, aby wkrótce powitać Szwecję jako 32. (członka NATO). Żeby było jasne, nie możemy się doczekać, aż stanie się to przed lipcowym szczytem” – powiedział Austin na konferencji prasowej.

„Zachęcamy naszych sojuszników, Turcję i Węgry, do jak najszybszego ratyfikowania przystąpienia Szwecji”.

Austin przebywał w Szwecji, aby rozmawiać z ministrem obrony Palem Jonsonem na temat wojny na Ukrainie i wniosku o akcesję Szwecji do NATO.

Przypomnijmy, że w poniedziałek siły zbrojne Szwecji rozpoczęły ćwiczenia wojskowe wraz z żołnierzami z 12 innych państw w tym żołnierzy Stanów Zjednoczonych. Jak skomentowała manewry agencja informacyjna Interfax to największe ćwiczenia wojskowe w Szwecji od 25 lat. Ćwiczenia dotyczą kilku domen strategicznch. “Ćwiczenia odbywają się w powietrzu, na ziemi i na morzu, na znacznej części terytorium kraju” – napisano w oświadczeniu szwedzkich sił zbrojnych.

Manewry mają trwać do 11 maja, a weźmie w nich udział łącznie 26 tys. żołnierzy. 

W ćwiczeniach biorą udział żołnierze z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Polski, Norwegii, Estonii, Łotwy, Litwy, Ukrainy, Danii, Austrii, USA, Niemiec i Francji. Główne zadania ćwiczeniowe realizowane będą na na północy i południu kraju, a także w rejonie wyspy Gotlandia. Tym samym partnerami Szwedów będą państwa należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego.Wśród nich Finlandia, najświeższy członek organizacji, która została przyjęta do NATO w bieżącym miesiącu.

Helsinki zawnioskowały o wstąpienie do Sojuszu pod wrażeniem inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę w maju zeszłego roku. W tym samym momencie wniosek złożyła także Szwecja. Proces integracji został przedłużony przez opór Turcji, oskarażającej oba skandynawskie państwa o tolerowanie na swoim terytorium działalności antytureckich kurdyjskich separatystów i siatki Fetullaha Gulena, którego władze Turcji oskarżają o zorganizowanie nieudanego puczu w 2016 r.

W lecie trzy kraje zawarły porozumienie w którym Helsinki i Sztokholm wyraziły ogólne deklaracje wychodzące naprzeciw tureckim oczekiwaniom. Mimo tego Ankara nadal blokowała ich akcesję do NATO.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply