Sekretarz Generalny NATO i szef Pentagonu zapowiedzieli, że Ukraina otrzyma więcej systemów obrony powietrznej.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem obrony USA, Lloydem Austinem w Brukseli, w ramach spotkania ministrów obrony krajów członkowskich Sojuszu zapowiedział, że Ukraina otrzyma więcej systemów obrony powietrznej.

Stoltenberg podziękował za „bezprecedensowe wsparcie”, jakiego udzielają Ukrainie Stany Zjednoczone, a także sojusznicy europejscy, Kanada oraz kraje partnerskie.

Uważam również, że jest to bardzo ważne przesłanie, które sojusznicy i partnerzy NATO wyrazili wczoraj na spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, że będziemy po stronie Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne – powiedział szef NATO.

– Zwiększymy nasze wsparcie, a w szczególności, przekażemy Ukrainie więcej systemów obrony przeciwpowietrznej – zaznaczył Stoltenberg.

Przeczytaj: Media: niemieckie systemy IRIS-T są już na Ukrainie

Czytaj również: Zełenski chce systemów obrony powietrznej SAMP-T. Zaapelował do Francji i Włoch

W środę odbyło się kolejne, szóste z kolei spotkanie w ramach formatu „Rammstein”. Szef Pentagonu, Lloyd Austin powiedział, że omówiono na nim kwestie kontynuacji dostaw broni dla Ukrainy i szkolenia ukraińskiego wojska. Jego zdaniem, ukraińskie wojsko zmieniło dynamikę rozpętanej przez Rosję wojny, a wsparcie dla Ukrainy jeszcze wzrośnie.

Sekretarz obrony USA powiedział też, że Ukraina otrzyma nowe systemy obrony powietrznej tak szybko, jak tylko fizycznie będzie można je dostarczyć. Podkreślił, że jest wola uczynienia wszystkiego, co możliwe, aby wzmocnić obronę powietrzną Ukrainy.

Czytaj także: Biden obiecał Ukrainie broń przeciwpowietrzną

Przypomnijmy, że w poniedziałek siły rosyjskie przeprowadziły zmasowany atak rakietowy na ponad ukraińskich 20 miast, w tym na centrum Kijowa. Informowano o atakach na Zaporoże, cele w obwodach lwowskim i winnickim, a także o wybuchach m.in. w Odessie i Krzywym Rogu. Ukraiński sztab podał, że wystrzelono 84 pociski manewrujące i 24 drony, w tym 13 irańskich maszyn typu Shahed-136. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 43 pociski i 13 dronów. Według strony ukraińskiej poniedziałkowy intensywny ostrzał kraju przez Rosjan uszkodził kilkadziesiąt obiektów infrastruktury krytycznej.

Jak pisaliśmy, we wtorek alarm rakietowy ogłoszono we wszystkich obwodach Ukrainy, poza sześcioma regionami na zachodzie kraju. W obwodzie kijowskim i odeskim uruchomiono systemy obrony powietrznej. Z kolei według miejscowych władz, w obwodzie lwowskim zniszczono cztery podstacje energetyczne, a 30 proc. obwodu zostało pozbawione prądu.

Czytaj również: Około 30 proc. infrastruktury energetycznej Ukrainy uszkodzone. W Kijowie wyłączają prąd

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply