Kraje bałtyckie chcą większej obecności sił NATO

Według szefowej estońskiego rządu, kraje bałtyckie proszą swoich sojuszników z NATO o przysłanie dodatkowych żołnierzy w ramach kontyngentów, mających odstraszać Rosję.

Premier Estonii, Kaja Kallas powiedziała w środę w rozmowie z agencją Reuters, że kraje bałtyckie rozmawiają z sojusznikami z NATO o zwiększeniu obecności militarnej Sojuszu na swoich terytoriach, żeby odstraszyć Rosję.

– Oczywiście, rozmawiamy z naszymi sojusznikami, żeby zwiększyć ich obecność tutaj, żeby działało to odstraszająco – powiedziała Kallas. Nie podała jednak żadnych szczegółów tych rozmów. Obecnie, na Litwie, Łotwie i w Estonii stacjonuje po około tysiąc żołnierzy NATO. Zdaniem Kallas, można zwiększyć ich liczebność.

– Jeśli spojrzeć na mapę, to państwa bałtyckie są półwyspem NATO, stąd mamy swoje obawy – dodała. – Nie powinniśmy wpadać w pułapkę, w dyskusję o tym, co Zachód mógłby zrobić, bo Zachód nic złego nie zrobił, nie sformował zgrupowań militarnych, żeby zaatakować Rosję.

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg powiedział, że w razie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wysłanie posiłków do wschodnich krajów członkowskich Sojuszu będzie poważnie rozważane. Kreml zaprzecza, jakoby Rosja planowała atak na Ukrainę, oskarżając przy tym Zachód o zbrojenie tego kraju i przeprowadzanie manewrów wojskowych w pobliżu rosyjskich granic.

Przeczytaj: Stoltenberg po rozmowach z Rosją: istnieje ryzyko konfliktu zbrojnego w Europie

Reuters przytacza też wypowiedź anonimowego, natowskiego dyplomaty, który twierdzi, że kwestię wysłania kolejnych żołnierzy do państw bałtyckich może zostać omówiona w połowie lutego, na kiedy zaplanowano spotkanie ministrów obrony krajów członkowskich NATO.

Niemiecki serwis Deutsche Welle przypomina, że pod koniec 2021 roku dowództwo operacyjne sił zbrojnych Niemiec zapowiedziało, że RFN i Litwa planują zbudować w tym kraju obóz wojskowy. Miałyby w nim stacjonować jednostki litewskie oraz żołnierze z innych krajów natowskich.

Czytaj także: Rosjanie powtórzyli swoje żądania wobec NATO

Zobacz: Dania rozwija współpracę obronną z krajami bałtyckimi

Reuters / dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply