Były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Mirosław Różański uważa, że stała baza wojsk USA w Polsce nie jest dobrym rozwiązaniem i lepiej byłoby częściej prowadzić wspólne ćwiczenia z sojusznikami. „To da nam większą gwarancję bezpieczeństwa, niż baza, która będzie elementem o charakterze bardziej politycznym niż wojskowym”.

W rozmowie z Onet.pl generał Mirosław Różański, były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych a obecnie szef Fundacji Stratpoints mówił, że budowa w Polsce stałe bazy wojsk USA nie jest konieczna. Jego zdaniem, lepszym rozwiązaniem byłyby częste, rotacyjne ćwiczenia na terenie Polski z udziałem żołnierzy z takich krajów NATO, jak Stany Zjednoczone, Kanady czy Niemcy.

Gen. Różański uważa, że obecnie prowadzi się w Polsce coraz mniej ćwiczeń z udziałem wojsk sojuszniczych. – Uważam, że takich ćwiczeń jest za mało – zaznaczył, dodając, że tendencja spadkowa jest negatywnym wyznacznikiem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Zainstalowanie bazy, która byłaby dedykowana np. brygadzie pancernej, nie rozwiąże sytuacji bezpieczeństwa naszego kraju – mówił. Uważa też, że wybudowanie w naszym kraju stałej bazy wojsk amerykańskich nie jest konieczne.

– Taką instalację mamy w Redzikowie. Ona jest bardzo ważna dla Amerykanów. Więc ten element stałej obecności USA mamy – mówił wojskowy. Zaznaczał, że taka inwestycja, szacowana nawet na 2 mld złotych, to byłby ogromny wysiłek finansowy. – Myślę, że te pieniądze bardziej byłyby wskazane na budowanie naszego potencjału zbrojnego. I tutaj te pieniądze są potrzebne – powiedział Różański.

Przeczytaj: Jakubiak (K’15) chwali pomysł stałej bazy USA w Polsce za 2 mld dol. „To dużo taniej, niż samemu budować armię”

Szef Stratpoints uważa, że korzystniej byłoby, gdyby więcej żołnierzy wojsk sojuszniczych znało nasz teren. – To da nam większą gwarancję bezpieczeństwa, niż baza, która będzie elementem o charakterze bardziej politycznym niż wojskowym – stwierdził.

W rozmowie gen. Różański zwrócił też uwagę na spowolnienie tempa modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych. Zwrócił uwagę, że w 2017 roku Polska powinna byla pozyskać osiem śmigłowców wielozadaniowych, a za dwa lata powinniśmy mieć pierwszy okręt podwodny.

– Te wszystkie tematy są odsyłane w przyszłość. Czy to napawa optymizmem? Mnie nie – komentował wojskowy.

Pod koniec maja br. portal Onet poinformował, że polskie Ministerstwo Obrony zaproponowało Departamentowi Obrony USA ustanowienie stałej amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce. Portal podkreślał, że oferta ta nie została skonsultowana z NATO.

Przeczytaj: Polska przedstawiła USA propozycję stworzenia stałej bazy wojskowej, obiecując 2 mld dol.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według amerykańskiego senatora Larry’ego Presslera, chodzi o przeniesienie do Polski jednej z amerykańskich baz w Niemczech. Podczas publicznego wystąpienia u boku byłego szefa MON Antoniego Macierewicza powiedział, że polski rząd zaproponował, że za to zapłaci. Senator Pressler twierdził,  że relokacja jednej z baz US Army z Niemiec do Polski była jego propozycją.

 

Ewentualny plan ws. bazy skrytykował na portalu Politico były dowódca sił amerykańskich w Europie, gen. Ben Hodges, który uznał ją za groźną dla jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego.  „Tym, co czyni NATO najbardziej udanym sojuszem wojskowym w historii, jest jedność jego członków. Każde działanie, które grozi podważeniem tej jedności, powinno być oceniane bardzo krytycznie. Ustanowienie stałej obecności wojskowej USA w Polsce, o co podobno wystąpił polski rząd, jest dokładnie jednym z takich działań” – napisał Hodges w artykule pod jednoznacznym tytułem „Nie twórzcie baz amerykańskich w Polsce”.

Zdaniem generała, stała baza USA w Polsce zostałaby uznana przez część krajów NATO za niepotrzebną prowokację i naruszyłaby spójność w ramach Sojuszu, dając Rosji pretekst do podjęcia przez nią kontrdziałań. Szczególnie w kontekście rosnącego dystansu na linii UE – USA. Gen. Hodges uważa, że nie ma militarnej potrzeby budowania w Polsce stałej bazy wojsk USA, a rotacyjna obecność i ćwiczenia amerykańskich żołnierzy w Polsce w zupełności wystarczą dla odstraszania Rosji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, że Polska ma „unikatową w skali historii szansę zwiększenia polskiego bezpieczeństwa” w „postaci stałej obecności amerykańskich baz NATO”. Amerykanie podnoszą jednak w tym kontekście kwestię napięć z Izraelem ws. ustawy o IPN, stąd zdaniem Gowina, ustawa ta powinna zostać „skorygowana”.

Czytaj również: Gowin: jeśli rozwiążemy problem ustawy o IPN, w 2-3 lata w Polsce mogą powstać stałe bazy USA

onet.pl / Kresy.pl

Gen. Różański: budowanie w Polsce stałej bazy wojsk USA nie jest konieczne
Oceń ten artykuł

Tagi: , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz