Polska przedstawiła USA propozycję stworzenia stałej bazy wojskowej, obiecując 2 mld dol.

MON przesłało Stanom Zjednoczonym dokument, w którym zaproponowało rozlokowanie w naszym kraju stałej dywizji pancernej.

Portal onet.pl poinformował, że w sprawie tej przygotowano dokument nazwany “Proposal for a U.S. Permanent Presence in Poland” (“Propozycja stałej amerykańskiej obecności w Polsce” – red.), który został przekazany stronie amerykańskiej.

Propozycja została przekazana do amerykańskich instytucji rządowych, Kongresu oraz think-tanków. Autorzy dokumentu wskazali, że Polska może wnieść wkład w wysokości 1,5 – 2 mld USD na pokrycie kosztów ułatwienia stacjonowania jednego amerykańskiego oddziału pancernego lub równoważnych sił w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Szef MSZ o planowanym spotkaniu z Pompeo: będę apelował o więcej wojsk USA w Polsce

Środki te mają zostać wydane na poprawę infrastruktury, co ma służyć amerykańskim żołnierzom i lokalnej społeczności.

Autorzy propozycji, powołują się w niej na plan rozwoju zaproponowany przez Mateusza Morawieckiego. Wśród przekazanych dokumentów znalazły się także mapy z możliwymi lokalizacjami przyszłych amerykańskich baz i instalacji wojskowych. Podano również informacje dotyczące infrastruktury pomocniczej, z której mieliby korzystać żołnierze rozlokowani w stałej bazie i ich rodziny. Wskazano przy tym m.in. szkoły i szpitale.

Autorami dokumentu są m.in. Bolesław Piasecki i grupa oficerów Wojska Polskiego. Piasecki jest byłym doradcą Antoniego Macierewicza i ekspertem Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

Kresy.pl / rp.pl / onet.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    O takie rzeczy powinni się szubrawcy zapytać Narodu w referendum! Miało być: “nic o nas bez nas” – a tu sprowadzają na nasz koszt kolejnego okupanta.

  2. bob
    bob :

    jedno słowo ..ZDRAJCY … niemcom amerykanie płacą za bazy na ich terenie a my będziemy dopłacać .. a do tego dochodzi kupno broni po zawyżonej cenie reprywatyzacje (art 447) itd ..pisiaki są być mogą być w dłuższej perspektywie bardziej szkodliwe niż po w kto by pomyślał