Wicepremier Jarosław Gowin relacjonując swoje rozmowy z Amerykanami powiedział, że jeśli Polska „rozwiąże problem nowelizacji ustawy o IPN”, to stałe bazy sił USA w Polsce mogą powstać w ciągu 2-3 lat.

Wicepremier Gowin, który wrócił z wizyty w USA, mówił o tym w sobotnim wydaniu programu „Gość Wiadomości” w TVP INFO.

– Usłyszałem, że jeżeli rozwiążemy ten problem, którzy ostatnio rzucił się cieniem na stosunki polsko-amerykańskie, mam przede wszystkim na myśli nieporozumienie towarzyszące nowelizacji ustawy o IPN, to ten cel, jakim są stałe bazy w Polsce, jest to osiągnięcia w ciągu 2-3 lat – powiedział Gowin.

– Nie nazwałbym tego oficjalnymi prośbami – dodał. – Ale rozmawiałem z wieloma przedstawicielami i dyplomacji, i administracji waszyngtońskiej, z wieloma analitykami.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wicepremier powiedział, że środowiska amerykańskie „liczą na to, że albo poprzez orzeczenie TK, albo nowelizację, zostaną usunięte bądź wyjaśnione przepisy, które rodziły obawy, że wolność słowa i badania naukowe, wbrew intencjom rządu, miałyby być zagrożone”.

Jak informowaliśmy wcześniej, wicepremier Gowin spotkał się w USA z liderami głównych organizacji żydowskich, w tym AIPAC, B’nai B’rith, American Jewish Committee czy World Jewish Restitution Organization. Zadeklarował im, że jeśli TK uzna część spornych przepisów za zgodne z konstytucją, to rząd jest gotów te zapisy zmienić:

– Najlepszym rozwiązaniem, ale na to oczywiście nasz rząd nie ma wpływu, byłoby orzeczenie Trybunału przedstawiające taką wiążącą interpretację ustawy, która uspokajałaby bezzasadne w naszym przekonaniu obawy. Gdyby jednak Trybunał orzekł, że część przepisów jest zgodna z konstytucją jesteśmy gotowi bezzwłocznie je zmienić.

Przeczytaj: Gowin spotkał się w USA z organizacjami żydowskimi – rozmowy nt. ustawy o IPN i ustawy 447

Gowin mówił też, jakie są oczekiwania środowisk żydowskich względem Polski ws. ustawy 447 i restytucji mienia żydowskiego. Pytany o szacunkową wielkość restytucja, jaka mogłaby wchodzić w grę, wiceminister powiedział, że przedstawiciele organizacji żydowskich nie określili tego zakresu. Według jego relacji twierdzili, że nie chodzi im „o kwoty znaczące z punktu widzenia możliwości finansowych polskiego państwa”.

Według niego, przedstawiciele organizacji żydowskich podkreślali, że w kwestii restytucji nie chodzi im o zwrot mienia w całości, ale zależy im raczej na „symbolicznych gestach”. Jak wyjaśnił, chodzi o  przekazywanie pewnych sum pieniędzy na podtrzymywanie dziedzictwa żydowskiego w Polsce. – Zgodziliśmy się, że potrzebne są na ten temat dalsze rozmowy, które określą dokładnie, co znaczą „gesty symboliczne – potwierdził wicepremier.

PRZECZYTAJ: Marco Rubio. Jak lobby izraelskie sfinansowało amerykańskiego senatora i kandydata na prezydenta

W piątek szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem. Rozmowy dotyczyły m.in. polskiej propozycji ws. zwiększenia liczebności sił USA w Polsce i zakupów amerykańskiego sprzętu wojskowego. Na temat obecności wojska USA w Polsce rozmawiał wcześniej z Johnem Boltonem.

TVP Info / Kresy.pl

Gowin: jeśli rozwiążemy problem ustawy o IPN, w 2-3 lata w Polsce mogą powstać stałe bazy USA
Oceń ten artykuł

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

41 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. UczSieHistorii :

  Według logiki PISUARÓW najlepszym wyjściem będzie wzięcie na siebie całej winny za holokaust (bo to przecież Polacy zabijali żydów) i wypłacenie żydom grubych bilionów $ w zamian za stały pobyt hamburgerów na naszym terytorium

  Mam coraz większe obawy, że PIS w przyszłości może wziąć za Niemców winy za II WŚ i co może być bardzo prawdopodobne Duda pojedzie do Izraela i oficjalnie przyzna, że to Polacy, a nie Niemcy chcieli wymordować wszystkich żydów na świecie.

 2. UPAdlina
  UPAdlina :

  „Świetny” pomysł. Tworzyć w Polsce bazy wojskowe największego zbira tego świata, który wspiera nazi-banderowską ukrainę (śmiertelnego wroga Polski), oraz gigantyczne roszczenia żydowskie wobec Polski.
  To nie jest głupota. To jest konsekwencja tego, że w Polsce u władzy są anty-polskie środowiska, służące nie polskiej, ale żydowskiej, uSSmańskiej i banderowskiej racji stanu. Makabra. Albo Polacy się obudzą, albo SAJONARA Polsko.

 3. Cris_71 :

  Pisiory zdają sobie świetnie sprawę, że w sytuacji gdy ugną się w sprawie żydowskich roszczeń to naród się od nich odwróci. Ludzie wyjdą na ulice, a jak to pokazuje historia dołączy do nich przynajmniej część wojska, ponieważ oni, ich dzieci i wnuki też będą musiały płacić za ten żydowski przekręt. W tej sytuacji, tylko amerykańskie wojska okupacyjne będą stały między PIS-em a latarnią. I to dlatego tak im zależy na stałych bazach.

 4. WojewodaMichal
  WojewodaMichal :

  kresy.pl to takie „studium przypadku” – po pierwsze można zobaczyć co kacpia uważa za zagrożenie dla siebie po drugie można się dowiedzieć jaki kierunek narracyjny jest przez nią popierany – i jedno i drugie widoczne jest w doborze materiału i w postach pod nimi – ostatnio mam wrażenie, że poza dyskusją kacap-kacap nie ma wielu innych postujących… Osobiście z ciekawością obserwuję kierunek narracji – i chyba coraz większą bezsilność propagandową kacapii jako takiej…