Wicepremier Jarosław Gowin relacjonując swoje rozmowy z Amerykanami powiedział, że jeśli Polska „rozwiąże problem nowelizacji ustawy o IPN”, to stałe bazy sił USA w Polsce mogą powstać w ciągu 2-3 lat.

Wicepremier Gowin, który wrócił z wizyty w USA, mówił o tym w sobotnim wydaniu programu „Gość Wiadomości” w TVP INFO.

– Usłyszałem, że jeżeli rozwiążemy ten problem, którzy ostatnio rzucił się cieniem na stosunki polsko-amerykańskie, mam przede wszystkim na myśli nieporozumienie towarzyszące nowelizacji ustawy o IPN, to ten cel, jakim są stałe bazy w Polsce, jest to osiągnięcia w ciągu 2-3 lat – powiedział Gowin.

– Nie nazwałbym tego oficjalnymi prośbami – dodał. – Ale rozmawiałem z wieloma przedstawicielami i dyplomacji, i administracji waszyngtońskiej, z wieloma analitykami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wicepremier powiedział, że środowiska amerykańskie „liczą na to, że albo poprzez orzeczenie TK, albo nowelizację, zostaną usunięte bądź wyjaśnione przepisy, które rodziły obawy, że wolność słowa i badania naukowe, wbrew intencjom rządu, miałyby być zagrożone”.

Jak informowaliśmy wcześniej, wicepremier Gowin spotkał się w USA z liderami głównych organizacji żydowskich, w tym AIPAC, B’nai B’rith, American Jewish Committee czy World Jewish Restitution Organization. Zadeklarował im, że jeśli TK uzna część spornych przepisów za zgodne z konstytucją, to rząd jest gotów te zapisy zmienić:

– Najlepszym rozwiązaniem, ale na to oczywiście nasz rząd nie ma wpływu, byłoby orzeczenie Trybunału przedstawiające taką wiążącą interpretację ustawy, która uspokajałaby bezzasadne w naszym przekonaniu obawy. Gdyby jednak Trybunał orzekł, że część przepisów jest zgodna z konstytucją jesteśmy gotowi bezzwłocznie je zmienić.

Przeczytaj: Gowin spotkał się w USA z organizacjami żydowskimi – rozmowy nt. ustawy o IPN i ustawy 447

Gowin mówił też, jakie są oczekiwania środowisk żydowskich względem Polski ws. ustawy 447 i restytucji mienia żydowskiego. Pytany o szacunkową wielkość restytucja, jaka mogłaby wchodzić w grę, wiceminister powiedział, że przedstawiciele organizacji żydowskich nie określili tego zakresu. Według jego relacji twierdzili, że nie chodzi im „o kwoty znaczące z punktu widzenia możliwości finansowych polskiego państwa”.

Według niego, przedstawiciele organizacji żydowskich podkreślali, że w kwestii restytucji nie chodzi im o zwrot mienia w całości, ale zależy im raczej na „symbolicznych gestach”. Jak wyjaśnił, chodzi o  przekazywanie pewnych sum pieniędzy na podtrzymywanie dziedzictwa żydowskiego w Polsce. – Zgodziliśmy się, że potrzebne są na ten temat dalsze rozmowy, które określą dokładnie, co znaczą „gesty symboliczne – potwierdził wicepremier.

PRZECZYTAJ: Marco Rubio. Jak lobby izraelskie sfinansowało amerykańskiego senatora i kandydata na prezydenta

W piątek szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem. Rozmowy dotyczyły m.in. polskiej propozycji ws. zwiększenia liczebności sił USA w Polsce i zakupów amerykańskiego sprzętu wojskowego. Na temat obecności wojska USA w Polsce rozmawiał wcześniej z Johnem Boltonem.

TVP Info / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
33 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. UczSieHistorii
  UczSieHistorii :

  Według logiki PISUARÓW najlepszym wyjściem będzie wzięcie na siebie całej winny za holokaust (bo to przecież Polacy zabijali żydów) i wypłacenie żydom grubych bilionów $ w zamian za stały pobyt hamburgerów na naszym terytorium

  Mam coraz większe obawy, że PIS w przyszłości może wziąć za Niemców winy za II WŚ i co może być bardzo prawdopodobne Duda pojedzie do Izraela i oficjalnie przyzna, że to Polacy, a nie Niemcy chcieli wymordować wszystkich żydów na świecie.

 2. Cris_71
  Cris_71 :

  Pisiory zdają sobie świetnie sprawę, że w sytuacji gdy ugną się w sprawie żydowskich roszczeń to naród się od nich odwróci. Ludzie wyjdą na ulice, a jak to pokazuje historia dołączy do nich przynajmniej część wojska, ponieważ oni, ich dzieci i wnuki też będą musiały płacić za ten żydowski przekręt. W tej sytuacji, tylko amerykańskie wojska okupacyjne będą stały między PIS-em a latarnią. I to dlatego tak im zależy na stałych bazach.

 3. WojewodaMichal
  WojewodaMichal :

  kresy.pl to takie „studium przypadku” – po pierwsze można zobaczyć co kacpia uważa za zagrożenie dla siebie po drugie można się dowiedzieć jaki kierunek narracyjny jest przez nią popierany – i jedno i drugie widoczne jest w doborze materiału i w postach pod nimi – ostatnio mam wrażenie, że poza dyskusją kacap-kacap nie ma wielu innych postujących… Osobiście z ciekawością obserwuję kierunek narracji – i chyba coraz większą bezsilność propagandową kacapii jako takiej…