Wicepremier Jarosław Gowin relacjonując swoje rozmowy z Amerykanami powiedział, że jeśli Polska „rozwiąże problem nowelizacji ustawy o IPN”, to stałe bazy sił USA w Polsce mogą powstać w ciągu 2-3 lat.

Wicepremier Gowin, który wrócił z wizyty w USA, mówił o tym w sobotnim wydaniu programu „Gość Wiadomości” w TVP INFO.

– Usłyszałem, że jeżeli rozwiążemy ten problem, którzy ostatnio rzucił się cieniem na stosunki polsko-amerykańskie, mam przede wszystkim na myśli nieporozumienie towarzyszące nowelizacji ustawy o IPN, to ten cel, jakim są stałe bazy w Polsce, jest to osiągnięcia w ciągu 2-3 lat – powiedział Gowin.

– Nie nazwałbym tego oficjalnymi prośbami – dodał. – Ale rozmawiałem z wieloma przedstawicielami i dyplomacji, i administracji waszyngtońskiej, z wieloma analitykami.

Wicepremier powiedział, że środowiska amerykańskie „liczą na to, że albo poprzez orzeczenie TK, albo nowelizację, zostaną usunięte bądź wyjaśnione przepisy, które rodziły obawy, że wolność słowa i badania naukowe, wbrew intencjom rządu, miałyby być zagrożone”.

Jak informowaliśmy wcześniej, wicepremier Gowin spotkał się w USA z liderami głównych organizacji żydowskich, w tym AIPAC, B’nai B’rith, American Jewish Committee czy World Jewish Restitution Organization. Zadeklarował im, że jeśli TK uzna część spornych przepisów za zgodne z konstytucją, to rząd jest gotów te zapisy zmienić:

– Najlepszym rozwiązaniem, ale na to oczywiście nasz rząd nie ma wpływu, byłoby orzeczenie Trybunału przedstawiające taką wiążącą interpretację ustawy, która uspokajałaby bezzasadne w naszym przekonaniu obawy. Gdyby jednak Trybunał orzekł, że część przepisów jest zgodna z konstytucją jesteśmy gotowi bezzwłocznie je zmienić.

Przeczytaj: Gowin spotkał się w USA z organizacjami żydowskimi – rozmowy nt. ustawy o IPN i ustawy 447

Gowin mówił też, jakie są oczekiwania środowisk żydowskich względem Polski ws. ustawy 447 i restytucji mienia żydowskiego. Pytany o szacunkową wielkość restytucja, jaka mogłaby wchodzić w grę, wiceminister powiedział, że przedstawiciele organizacji żydowskich nie określili tego zakresu. Według jego relacji twierdzili, że nie chodzi im „o kwoty znaczące z punktu widzenia możliwości finansowych polskiego państwa”.

Według niego, przedstawiciele organizacji żydowskich podkreślali, że w kwestii restytucji nie chodzi im o zwrot mienia w całości, ale zależy im raczej na „symbolicznych gestach”. Jak wyjaśnił, chodzi o  przekazywanie pewnych sum pieniędzy na podtrzymywanie dziedzictwa żydowskiego w Polsce. – Zgodziliśmy się, że potrzebne są na ten temat dalsze rozmowy, które określą dokładnie, co znaczą „gesty symboliczne – potwierdził wicepremier.

PRZECZYTAJ: Marco Rubio. Jak lobby izraelskie sfinansowało amerykańskiego senatora i kandydata na prezydenta

W piątek szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem. Rozmowy dotyczyły m.in. polskiej propozycji ws. zwiększenia liczebności sił USA w Polsce i zakupów amerykańskiego sprzętu wojskowego. Na temat obecności wojska USA w Polsce rozmawiał wcześniej z Johnem Boltonem.

TVP Info / Kresy.pl

33 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. UczSieHistorii
  UczSieHistorii :

  Według logiki PISUARÓW najlepszym wyjściem będzie wzięcie na siebie całej winny za holokaust (bo to przecież Polacy zabijali żydów) i wypłacenie żydom grubych bilionów $ w zamian za stały pobyt hamburgerów na naszym terytorium

  Mam coraz większe obawy, że PIS w przyszłości może wziąć za Niemców winy za II WŚ i co może być bardzo prawdopodobne Duda pojedzie do Izraela i oficjalnie przyzna, że to Polacy, a nie Niemcy chcieli wymordować wszystkich żydów na świecie.

 2. Cris_71
  Cris_71 :

  Pisiory zdają sobie świetnie sprawę, że w sytuacji gdy ugną się w sprawie żydowskich roszczeń to naród się od nich odwróci. Ludzie wyjdą na ulice, a jak to pokazuje historia dołączy do nich przynajmniej część wojska, ponieważ oni, ich dzieci i wnuki też będą musiały płacić za ten żydowski przekręt. W tej sytuacji, tylko amerykańskie wojska okupacyjne będą stały między PIS-em a latarnią. I to dlatego tak im zależy na stałych bazach.

 3. WojewodaMichal
  WojewodaMichal :

  kresy.pl to takie „studium przypadku” – po pierwsze można zobaczyć co kacpia uważa za zagrożenie dla siebie po drugie można się dowiedzieć jaki kierunek narracyjny jest przez nią popierany – i jedno i drugie widoczne jest w doborze materiału i w postach pod nimi – ostatnio mam wrażenie, że poza dyskusją kacap-kacap nie ma wielu innych postujących… Osobiście z ciekawością obserwuję kierunek narracji – i chyba coraz większą bezsilność propagandową kacapii jako takiej…