Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oświadczył w opublikowanym w sobotę wywiadzie, że Europa i Rosja muszą odbudować wzajemne kontakty.

Jean-Claude Juncker w wywiadzie dla holenderskiego portalu “Trouw” powiedział: Mój przyjaciel Władimir Putin – ponieważ jesteśmy przyjaciółmi od lat, mimo że dziś nie można powiedzieć, że Putin jest twoim przyjacielem – został bardzo nieprzyjemnie dotknięty jednym zdaniem prezydenta (USA Baracka) Obamy, który powiedział (w 2014 r. w Hadze), że Rosja jest tylko potęgą regionalną.

Musimy ponownie nawiązać kontakt z Rosją – podkreślił szef KE. Rosja jest ważnym graczem. Nie ma agendy bezpieczeństwa dla Europy bez Rosji. Nie podoba mi się obecna retoryka zimnej wojny – zastrzegł.

CZYTAJ TAKŻE: Juncker pogratulował Putinowi

Jean-Claude Juncker wygłosił swoje zdanie w czasie zwiększonego napięcia w relacjach między UE a Rosją, po zamachy na byłego agenta rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala w Wielkiej Brytania, zaangażowaniu Moskwy w konflikt syryjski po stronie Asada i wracających oskarżeniach ingerowanie Rosji w wybory w innych krajach.

Szef KE zauważył, że siłą Europy na świecie zmniejsza się, kiedy inni duzi gracze rosną w siłę. My, Europejczycy, czasami myślimy, że jesteśmy szefem świata – stwierdził. Zapominamy, że jesteśmy małą i słabą częścią wszechświata. Tracimy ekonomiczną siłę. Powoli nasz udział w globalnym dochodzie narodowym brutto będzie spadał z 25 procent do 18-16 procent – przypomniał.

Zauważył także, że Europa przegrywa również “demograficznie”. Istniejemy kulturowo, ale nie dominujemy. Dlatego zawsze zachęcam wszystkich do bardziej wyrazistej skromności. Musimy rzeczywiście słuchać reszty świata – powiedział Jean-Claude Juncker.

Szef Komisji Europejskiej skrytykował także kraje niektóre kraje członkowskie, w tym Holandię, za torpedowanie starań o nadanie Komisji bardziej politycznego znaczenia.

Zabawne jest to, że premierzy, którzy nie chcą upolitycznienia Komisji, w tym Mark (Rutte, premier Holandii), zawsze dzwonią do nas od razu, gdy zetkną się z problem politycznym u siebie – stwierdził.

Kresy.pl / interia.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Roman1
  Roman1 :

  Panie Juncker – nie wystarczy nazywać się przyjacielem, trzeba postępować jak przyjaciel. Prezydent Putin ma już innego przyjaciela – prezydenta Trumpa. Uchowaj go Boże od takich przyjaciół.

  • WojewodaMichal
   WojewodaMichal :

   @Roman1 – no myślę wszystkie te “przyjaźnie” są prawdziwe i wieczne. A swoją drogą kto jest prawdziwym przyjacielem Putina? … Wątpię, że on coś takiego zna lub doświadczył – z drugiej strony istnieje powiedzenie “gladiatorze nie szukaj przyjaciół wśród gladiatorów”