Gen. Ben Hodges, były dowódca sił amerykańskich w Europie napisał artykuł dla portalu Politico w którym skrytykował pomysł stworzenia w Polsce stałych baz armii amerykańskiej.

Według informacji, które jako pierwszy podał portal Onet, polskie Ministerstwo Obrony zaproponowało Departamentowi Obrony USA ustanowienie stałej amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce. Portal podkreślał, że oferta ta nie została skonsultowana z NATO. Ewentualny plan skrytykował na portalu Politico  były dowódca sił amerykańskich w Europie, gen. Ben Hodges, który uznał ją za groźną dla jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego.  „Tym, co czyni NATO najbardziej udanym sojuszem wojskowym w historii, jest jedność jego członków. Każde działanie, które grozi podważeniem tej jedności, powinno być oceniane bardzo krytycznie. Ustanowienie stałej obecności wojskowej USA w Polsce, o co podobno wystąpił polski rząd, jest dokładnie jednym z takich działań” – napisał Hodges w artykule pod jednoznacznym tytułem „Nie twórzcie baz amerykańskich w Polsce”.

Amerykański generał podkreśla, że dla ustanowienia stałej bazy amerykańskiej armii potrzebny jest „konsensus” między wszystkimi członkami NATO, tymczasem „wielu naszych sojuszników postrzegałoby utworzenie bazy wojskowej USA w Polsce – lub gdziekolwiek indziej w Europie Środkowej lub Wschodniej – jako niepotrzebną prowokację”. W dodatku według amerykańskiego generała „Dałoby to Moskwie łatwą okazję do stwierdzenia, że NATO jest agresorem i do jakiejś formy reakcji, chroniącej rosyjską suwerenność”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Gen. Hodges podkreśla w swoim tekście zarówno optykę Moskwy jak i państw Unii Europejskiej, które w większości mają coraz większy dystans do USA w związku z kolejnymi posunięciami administracji Trumpa – „nie sądzę, by mądrze było prowadzić politykę, która podsyca rosyjskie lęki, czy to prawdziwe, czy nie. Takie posunięcie może również wywołać dodatkowe tarcia z sojusznikami, którzy już są w sporze z Waszyngtonem z powodu jego wycofania się z porozumienia nuklearnego w Iranie i właśnie ogłoszonych ceł na stal i aluminium”.

Gen. Hodges ocenia też, że nie militarnej potrzeby by budować stałą amerykańską bazę wojskową w Polsce, a rotacyjna obecność i ćwiczenia amerykańskich żołnierzy w Polsce w zupełności wystarczą dla odstraszania Rosji. Podkreślił przy tym także obecność niemieckich żołnierzy na Litwie i kanadyjskich na Łotwie. Amerykański generał opowiedział się za „rozszerzaniem” tego rodzaju obecności USA w Europie Środkowej.

onet.pl/politico.eu/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz