Finlandia i Szwecja złożyły oficjalne wnioski o dołączenie do NATO [+VIDEO]

Finlandia i Szwecja złożyły w środę formalne wnioski o przystąpienie do NATO.

Szwecja i Finlandia były neutralne przez całą zimną wojnę, a ich decyzja o przystąpieniu do NATO jest jedną z najbardziej znaczących zmian w europejskiej architekturze bezpieczeństwa od dziesięcioleci – zwraca uwagę agencja Reuters. “To historyczny moment, który musimy wykorzystać” – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Ambasadorowie Szwecji i Finlandii przekazali mu listy aplikacyjne swoich krajów.

“Z zadowoleniem przyjmuję wnioski Finlandii i Szwecji o przystąpienie do NATO. Jesteście naszymi najbliższymi partnerami, a wasze członkostwo w NATO zwiększy nasze wspólne bezpieczeństwo” – powiedział Stoltenberg.

Ratyfikacja wniosków Szwecji i Finlandii przez poszczególne kraje członkowskie NATO może potrwać nawet rok – zwraca uwagę Reuters.

Informowaliśmy, że parlament Finlandii zaaprobował we wtorek ogromną większością głosów wystąpienie przez to państwo o członkostwo w NATO. W ubiegłym tygodniu prezydent Finlandii Sauli Niinistö i premier Sanny Marin opowiedzieli się za przystąpieniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W niedzielę rządzący Szwecją socjaldemokraci opowiedzieli się za wstąpieniem kraju do NATO. Następnie decyzja została zaaprobowana przez parlament Szwecji.

Sprzeciw wobec przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO sygnalizuje jednak Turcja. W poniedziałek jej prezydent Recep Tayyip Erdogan powtórzył swoje oskarżenia o to, że państwa te tolerują u siebie antytureckich „terrorystów”.

Swoje warunki dla ewentualnej zgody na przyjęcie dwóch nowych państw do NATO ogłosił też prezydent Chorwacji. Jednak w przypadku tego bałkańskiego kraju od stanowiska prezydenta odcina się jego rząd.

Za szybkim przystąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO opowiedziała się z kolei Estonia.

Inwazja Rosji na Ukrainę, rozpoczęta w lutym, postawiła w centrum fińskiej i szwedzkiej debaty społecznej kwestię dołączenia krajów do NATO.

Już na początku marca prezydent Sauli Niinisto podkreślił, że Finlandia rozważa członkostwo w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, nie ulegając rosyjskim groźbom z lutego, kiedy to rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji zagroziła Finlandii i Szwecji „konsekwencjami militarnymi i politycznymi”, jeśli spróbują dołączyć do NATO.

Przypomnijmy, że Wielka Brytania zawarła pakty o wzajemnym bezpieczeństwie ze Szwecją i Finlandią, zgadzając się przyjść im z pomocą, gdyby któryś z krajów został zaatakowany.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sobotę prezydent Finlandii Sauli Niinisto rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i poinformował go osobiście o rozpoczęciu przez jego kraj procedury dołączania do NATO. Służba prasowa Kremla wydała komunikat dotyczący rozmowy prezydentów Rosji i Finlandii. Podkreślono, że Putin w rozmowie z Niinisto nazwał porzucenie neutralności Finlandii „błędem”.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply