Wielka Brytania zawarła pakty o wzajemnym bezpieczeństwie ze Szwecją i Finlandią, zgadzając się przyjść im z pomocą, gdyby któryś z krajów został zaatakowany – poinformowała w w środę stacja BBC.

Jak poinformowała stacja BBC, Wielka Brytania zawarła pakty o wzajemnym bezpieczeństwie ze Szwecją i Finlandią, zgadzając się przyjść im z pomocą, gdyby któryś z krajów został zaatakowany.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odwiedził oba kraje, aby podpisać umowy, podczas debaty na temat ich przystąpienia do NATO. W paktach stwierdzono również, że Finlandia i Szwecja udzielą pomocy Wielkiej Brytanii w kryzysie.

Johnson i szwedzka premier Magdalena Andersson powiedzieli, że współpraca jest „jeszcze ważniejsza”, biorąc pod uwagę inwazję Rosji na Ukrainę. Druga umowa została ogłoszona na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Finlandii Sauli Niinistö. Johnson powiedział, że „uroczyste oświadczenie” między Wielką Brytanią a Finlandią odzwierciedla „ekstremalne trudności czasów, w których się znajdujemy”. Podkreślił, że umowa nie jest „krótkoterminowym przystankiem”, podczas gdy Finlandia rozważała przystąpienie do sojuszu NATO, ale raczej „trwałą gwarancją między dwoma narodami”.

Zapytany, czy w Finlandii w przypadku wybuchu konfliktu znajdą się brytyjscy żołnierze, Johnson powiedział, że zaoferowana zostanie pomoc wojskowa, ale „charakter tej pomocy” będzie zależał od „prośby drugiej strony”. Johnson dodał, że umowa stanie się “podstawą intensyfikacji naszego bezpieczeństwa i naszych relacji obronnych również na inne sposoby”.

Niinistö powiedział, że jego kraj docenia „silne poparcie” Wielkiej Brytanii dla polityki otwartych drzwi NATO dla potencjalnego członkostwa Finlandii. Powiedział, że przystąpienie do NATO nie będzie „przeciwko nikomu”, a umowa z Wielką Brytanią ma na celu „zmaksymalizować nasze bezpieczeństwo w taki czy inny sposób”.

Jednak zapytany, czy możliwy ruch mógłby sprowokować prezydenta Władimira Putina, Niinistö powiedział, że Rosja jest za to odpowiedzialna. Przekonywał, że Rosja sugerowała, że ​​oba narody nie mają „własnej woli”, grożąc im przed ubieganiem się o członkostwo. “Są gotowi zaatakować sąsiedni kraj, więc… moja odpowiedź brzmiałaby: Ty to spowodowałeś – spójrz w lustro”.

Zobacz też: Prezydent i premier Finlandii oficjalnie za wstąpieniem do NATO

Przemawiając wcześniej w Szwecji, Johnson powiedział: „Gdyby Szwecja została zaatakowana i szukała u nas pomocy i wsparcia, wtedy byśmy je zapewnili”. Poproszony przez BBC o dokładne wyjaśnienie, co zrobiłaby Wielka Brytania, gdyby Rosja zaatakowała Szwecję, Johnson powiedział, że umowa oznaczała, że ​​„na prośbę drugiej strony przyjdziemy jej z pomocą”.

Andersson argumentowała, że ​​jej kraj będzie bezpieczniejszy dzięki umowie o wzajemnej pomocy zawartej z Wielką Brytanią, dodając: „Oczywiście to coś znaczy. Jest to ważne bez względu na wybór polityki, jakiego dokonamy w Szwecji”.

Wyjaśniła również, że kraj „bada wszystkie możliwe opcje, a NATO jest jedną z nich”.

Inwazja Rosji na Ukrainę, rozpoczęta w lutym, postawiła w centrum debaty społecznej kwestię dołączenia do NATO w kraju mającym długą granicę z tą pierwszą. Już na początku marca fiński prezydent Sauli Niinisto podkreślił, że Finlandia rozważa członkostwo w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, nie ulegając rosyjskim groźbom z lutego, kiedy to rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji zagroziła Finlandii i Szwecji „konsekwencjami militarnymi i politycznymi”, jeśli spróbują dołączyć do NATO.

Kresy.pl/BBC

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply