Słowacja zakończy użytkowanie 11 myśliwców Mig-29 wraz z końcem sierpnia. Ze słów ministra obrony Słowacji wynika, że maszyny mogą zostać przekazane Ukrainie, ale pod pewnymi warunkami.

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ powiedział w poniedziałek, że jego kraj rozważy przekazanie na Ukrainę jedenastu myśliwców Mig-29 po tym, jak słowackie siły powietrzne wycofają je z użytkowania z końcem sierpnia – podaje Sky News.

Nad’ wypowiedział się na temat możliwej przyszłości Migów podczas wspólnej wspólnej konferencji prasowej z brytyjskim sekretarzem obrony Benem Wallace’em, który w poniedziałek przebywał z wizytą w Bratysławie.

Zapytany przez Sky News o to, czy Słowacja rozważy przekazanie swoich myśliwców Mig-29 Ukrainie, słowacki minister obrony powiedział, że 11 samolotów ma przestać być eksploatowane przez słowackie siły powietrzne od końca sierpnia. Od tego czasu ochronę przestrzeni powietrznej Słowacji przejmą siły powietrzne Polski i Czech.

„Natychmiast, kiedy je uziemimy, a Czesi i Polacy przejmą ochronę naszego nieba, będziemy mogli dyskutować o przyszłości Mig-29” – powiedział Nad’.

Minister podkreślił, że jego kraj nie może samolotów po prostu oddać, lecz oczekuje za nie pieniędzy, lub samolotów zastępczych.

„Jesteśmy otwarci na dyskusję o podarowaniu tych Mig-29 Ukrainie, ale z pewnością będzie to wymagało, powiedziałbym, szerszej dyskusji na temat uwzględnienia aspektów finansowych i wszystkich innych aspektów dostawy, więc żadna decyzja nie została jeszcze podjęta” – powiedział Nad’.

 

Jak informowaliśmy, minister spraw wewnętrznych Słowacji w pierwszej połowie kwietnia dopuścił możliwość wysłania na Ukrainę słowackich myśliwców MiG-29. W tym samym miesiącu pojawiły się informacje, że rząd Słowacji przedstawił „schemat”, według którego zgodziłby się przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29 – słowackie władze są gotowe uczynić to po tym, jak Polska i Czechy wezmą na siebie ochronę przestrzeni powietrznej Słowacji. Polski minister obrony już w kwietniu deklarował, że polskie F-16 będą patrolować słowackie niebo. Na początku lipca Czechy zgodziły się na udział swojego lotnictwa w ochronie słowackiego nieba.

Według zestawienia Military Balance za 2021 roku, Słowacja posiada 9 myśliwców MiG-29A i 2 MiG-29UB. Wcześniej przewidywano, iż w tym roku Słowacy mieli otrzymać pierwszą partię z 14 zamówionych w USA myśliwców F-16. Teraz jednak nie wiadomo, czy samoloty te zostaną dostarczone w terminie. Według części źródeł, może to nastąpić nie wcześniej, niż za dwa lata.

Kresy.pl / news.sky.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz