Kompromis zakładający przeznaczenie o 100 mld euro mniej na odbudowę gospodarki po koronakryzysie, zaprezentowany unijnym liderom w niedzielę przez szefa Rady Europejskiej Charles Michela, został odrzucony przez pięć tzw. oszczędnych krajów – informuje PAP powołując się na anonimowe źródło związane z unijną dyplomacją.

Polska Agencja Prasowa (PAP) poinformowała w niedzielę wieczorem, powołując się na nieoficjalne źródło związane z unijną dyplomacją, że kompromis zakładający przeznaczenie o 100 mld euro mniej na odbudowę gospodarki po kryzysie spowodowanym pandemią, zaprezentowany unijnym liderom w niedzielę przez szefa Rady Europejskiej Charles Michela, został odrzucony przez pięć tzw. oszczędnych krajów.

Przywódcy krajów Unii Europejskiej od trzech dni szukają porozumienia ws. funduszu odbudowy po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa. Debatują także nad wprowadzeniem mechanizmu powiązania wypłat z przestrzeganiem zasad praworządności. W niedzielę po godzinie 19 zaczęła się kolacja, w której biorą udział szefowie 27 państw.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wstępna propozycja Komisji Europejskiej opierała się na niemiecko-francuskim porozumieniu, które zakładało że tzw. koronafundusz będzie się składał z 500 mld euro bezzwrotnych grantów oraz 250 mld w formie pożyczek.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przedstawił w czasie wieczornej kolacji nową propozycję, która przewiduje 400 mld euro w grantach, a także większy nadzór państw UE nad wypłatą środków oraz powiązanie dostępu do funduszy z praworządnością – poinformowało źródło PAP.

Klucz podziału środków miałby ulec zmianie w porównaniu do pierwotnej propozycji Komisji Europejskiej. 70 proc. środków miałoby być wydawanych na podstawie danych dotyczące bezrobocia i PKB z lat 2015-2019, zaś 30 proc. na podstawie najnowszych danych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Do „oszczędnej czwórki” należą: Holandia, Austria, Dania i Szwecja wspierana przez Finlandię. Wspomniane państwa chcą, żeby wysokość grantów zmalała do 375 mld euro.

Przeczytaj:Pieniądze z UE za praworządność? RMF: zanosi się na ostre starcie na unijnym szczycie

Czytaj także: Komisja równości PE przyjęła krytyczny raport nt. Polski, chce wprowadzenia zasady „pieniądze za praworządność”

pap / wiadomosci.onet.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz