Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na kolejny szczyt Sojuszu. Poinformował o tym podczas konferencji prasowej w estońskim Tallinie.

Jak przekazała w piątek agencja prasowa Unian, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na kolejny szczyt Sojuszu. Poinformował o tym podczas konferencji prasowej w estońskim Tallinie.

Norweg zaznaczył, że liczy na osobistą obecność Zełenskiego, ale wszystko zależy od rozwoju wydarzeń w tym czasie. Szczyt NATO odbędzie się w dniach 11-12 lipca w Wilnie, stolicy Litwy.

“Zaprosiłem prezydenta Zełenskiego na lipcowy szczyt NATO. Naprawdę mam nadzieję, że będzie mógł być tam osobiście, ale to oczywiście zależy od sytuacji, bo po inwazji na pełną skalę na ten kraj dochodzi do poważnej wojny” – powiedział Stoltenberg.

Ambasador Ukrainy na Litwie w rozmowie z lokalnym serwisem informacyjnym poinformował, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planuje uczestniczyć w szczycie NATO, który odbędzie się w Wilnie w lipcu.

„Taki jest nasz plan” — powiedział o wizycie Zełenskiego ambasador Petro Beszta w opublikowanym w środę wywiadzie dla BNS.

Ukraina ma nadzieję, że uczestnicy szczytu zgodzą się “bardzo wyraźnie, że jak tylko wojna się skończy, Ukraina zostanie członkiem NATO” – powiedział ambasador.

W szczycie w Wilnie, który odbędzie się 11-12 lipca, weźmie udział większość przywódców Sojuszu Atlantyckiego – poinformowało Biuro Prezydenta Litwy.

Przypomnijmy, prezydent Andrzej Duda wezwał kraje NATO do udzielenia Ukrainie powojennych gwarancji bezpieczeństwa. Duda wyraził opinię, że Ukraina jest świadoma, iż nie może teraz dołączyć do NATO, lecz oczekiwałaby “partnerstwa” z “pewnego rodzaju gwarancjami bezpieczeństwa”.

Wezwał też prezydenta USA Joe Bidena, by podczas swojej wizyty w Warszawie potwierdził “w bardzo mocnych słowach”, że USA bez zastrzeżeń popierają artykuł 5 traktatu waszyngtońskiego. Chodzi o klauzulę dotyczącą zbiorowej obrony NATO, która przewiduje, że każdy atak na państwo członkowskie jest atakiem na wszystkie.

“FT” wskazuje, że ewentualne gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy miałyby inny charakter od zawartych w art. 5. Zobowiązywałyby jednak kluczowe kraje NATO do zapewnienia pomocy wojskowej w przypadku przyszłego ataku na Ukrainę.

Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, który wraz z szefem sztabu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrijem Jermakiem był współautorem formalnej propozycji dotyczącej powojennego bezpieczeństwa Ukrainy, określił takie gwarancje jako podobne do tych, jakie Izrael posiada od USA.

Kresy.pl/Unian

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply