Zełenski chce wziąć udział w szczycie NATO w Wilnie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planuje uczestniczyć w szczycie NATO, który odbędzie się w Wilnie w lipcu – poinformował ambasador Ukrainy na Litwie w rozmowie z lokalnym serwisem informacyjnym.

Jak przekazała w środę agencja prasowa Reuters ambasador Ukrainy na Litwie w rozmowie z lokalnym serwisem informacyjnym poinformował, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planuje uczestniczyć w szczycie NATO, który odbędzie się w Wilnie w lipcu.

„Taki jest nasz plan” — powiedział o wizycie Zełenskiego ambasador Petro Beszta w opublikowanym w środę wywiadzie dla BNS.

Ukraina ma nadzieję, że uczestnicy szczytu zgodzą się “bardzo wyraźnie, że jak tylko wojna się skończy, Ukraina zostanie członkiem NATO” – powiedział ambasador.

W szczycie w Wilnie, który odbędzie się 11-12 lipca, weźmie udział większość przywódców Sojuszu Atlantyckiego – poinformowało Biuro Prezydenta Litwy.

Przypomnijmy, prezydent Andrzej Duda wezwał kraje NATO do udzielenia Ukrainie powojennych gwarancji bezpieczeństwa. Duda wyraził opinię, że Ukraina jest świadoma, iż nie może teraz dołączyć do NATO, lecz oczekiwałaby “partnerstwa” z “pewnego rodzaju gwarancjami bezpieczeństwa”.

Wezwał też prezydenta USA Joe Bidena, by podczas swojej wizyty w Warszawie potwierdził “w bardzo mocnych słowach”, że USA bez zastrzeżeń popierają artykuł 5 traktatu waszyngtońskiego. Chodzi o klauzulę dotyczącą zbiorowej obrony NATO, która przewiduje, że każdy atak na państwo członkowskie jest atakiem na wszystkie.

“FT” wskazuje, że ewentualne gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy miałyby inny charakter od zawartych w art. 5. Zobowiązywałyby jednak kluczowe kraje NATO do zapewnienia pomocy wojskowej w przypadku przyszłego ataku na Ukrainę.

Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, który wraz z szefem sztabu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrijem Jermakiem był współautorem formalnej propozycji dotyczącej powojennego bezpieczeństwa Ukrainy, określił takie gwarancje jako podobne do tych, jakie Izrael posiada od USA.

Zobacz także: Duda na spotkaniu Trójkąta Weimarskiego. „Rosja się na Ukrainie nie zatrzyma”

Dziennik zwraca uwagę, że w Monachium amerykańscy i niemieccy urzędnicy kwestionowali potrzebę gwarancji bezpieczeństwa na tym etapie, argumentując, że wsparcie wojskowe udzielone Ukrainie jest gwarancją, której potrzebuje Kijów. Jednak po doświadczeniach z Memorandum Budapeszteńskim z 1994 roku, na mocy którego Ukraina zrezygnowała z broni jądrowej, władze w Kijowie chcą mocniejszych gwarancji – podkreśla Financial Times.

Apel dotyczący gwarancji wymagałby podniesienia zobowiązań USA ponad to, o czym mówił ostatnio Biden – zwraca uwagę wskazuje “FT”. Medium wskazuje, że niektóre inne kraje NATO również są nieufne wobec wiążących obietnic w obawie przed wciągnięciem w wojnę z Rosją. W zamian opowiadają się za wzmocnieniem ukraińskiego wojska, aby zapewnić, że może się ono samo bronić.

Andrzej Duda wyraził opinię, że wizyta Joe Bidena będzie miała “ogromny wpływ” na “całą wschodnią flankę NATO”. FT podkreśla, że Biden odwiedza Warszawę drugi raz w ciągu roku.

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Zełenski jak dotychczas nie został zaproszony, ale skoro chce wziąć udział, to niewątpliwie zaproszony musi być. A jeżeli będzie chciał przyjechać z weteranami ss galizien, to co?Scholz zrobi sobie z nimi zdjęcie?