Duda: NATO powinno udzielić Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa

Prezydent Andrzej Duda wezwał kraje NATO do udzielenia Ukrainie powojennych gwarancji bezpieczeństwa.

Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Duda udzielił wywiadu dla Financial Times (FT). Polski prezydent wskazał, że gwarancje bezpieczeństwa ze strony NATO „byłyby ważne” dla Ukrainy i morale jej żołnierzy. Jego zdaniem dawałyby “poczucie, że NATO jest z nimi”.

Duda wyraził opinię, że Ukraina jest świadoma, iż nie może teraz dołączyć do NATO, lecz oczekiwałaby “partnerstwa” z “pewnego rodzaju gwarancjami bezpieczeństwa”.

Wezwał też prezydenta USA Joe Bidena, by podczas swojej wizyty w Warszawie potwierdził “w bardzo mocnych słowach”, że USA bez zastrzeżeń popierają artykuł 5 traktatu waszyngtońskiego. Chodzi o klauzulę dotyczącą zbiorowej obrony NATO, która przewiduje, że każdy atak na państwo członkowskie jest atakiem na wszystkie.

“FT” wskazuje, że ewentualne gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy miałyby inny charakter od zawartych w art. 5. Zobowiązywałyby jednak kluczowe kraje NATO do zapewnienia pomocy wojskowej w przypadku przyszłego ataku na Ukrainę.

Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, który wraz z szefem sztabu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrijem Jermakiem był współautorem formalnej propozycji dotyczącej powojennego bezpieczeństwa Ukrainy, określił takie gwarancje jako podobne do tych, jakie Izrael posiada od USA.

Zobacz także: Duda na spotkaniu Trójkąta Weimarskiego. „Rosja się na Ukrainie nie zatrzyma”

Dziennik zwraca uwagę, że w Monachium amerykańscy i niemieccy urzędnicy kwestionowali potrzebę gwarancji bezpieczeństwa na tym etapie, argumentując, że wsparcie wojskowe udzielone Ukrainie jest gwarancją, której potrzebuje Kijów. Jednak po doświadczeniach z Memorandum Budapeszteńskim z 1994 roku, na mocy którego Ukraina zrezygnowała z broni jądrowej, władze w Kijowie chcą mocniejszych gwarancji – podkreśla Financial Times.

Apel dotyczący gwarancji wymagałby podniesienia zobowiązań USA ponad to, o czym mówił ostatnio Biden – zwraca uwagę wskazuje “FT”. Medium wskazuje, że niektóre inne kraje NATO również są nieufne wobec wiążących obietnic w obawie przed wciągnięciem w wojnę z Rosją. W zamian opowiadają się za wzmocnieniem ukraińskiego wojska, aby zapewnić, że może się ono samo bronić.

Andrzej Duda wyraził opinię, że wizyta Joe Bidena będzie miała “ogromny wpływ” na “całą wschodnią flankę NATO”. FT podkreśla, że Biden odwiedza Warszawę drugi raz w ciągu roku.

Zobacz także: Morawiecki: konstruujemy koalicję państw, które będą wspólnie produkować amunicję

Jego zdaniem to także “sygnał wysłany do amerykańskich inwestorów”. “To miejsce jest bezpieczne, więc możecie bezpiecznie zainwestować tu swoje pieniądze” – dodał.

Duda skomentował także napięcie dotyczące tego, kiedy obiecane niemieckiej produkcji czołgi Leopard zostaną faktycznie dostarczone na Ukrainę. Odniósł się do zarzutów Niemiec, które sugerują, że kraje posiadające czołgi Leopard powinny wysłać je szybciej.

Polski prezydent podkreślił, że Polska trzyma się swoich zobowiązań wojskowych wobec Ukrainy. Jego zdaniem wszelkie opóźnienia wynikają z potrzeby zagwarantowania również dostępności części zamiennych do Leopardów. “Nie do końca rozumiem o co chodzi [Niemcom]. To Niemcy są jedynym producentem części zamiennych. Nie ma innych krajów, które byłyby do tego upoważnione. Więc jeśli Niemcy nie dostarczą tych części zamiennych, to mamy z nimi problem” – wskazał.

Zobacz także: Morawiecki: Prowadzimy z Bidenem rozmowy na temat zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce

ft.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply