Kijów skradł część mojego serca – oświadczył prezydent USA Joe Biden podczas poniedziałkowej wizyty w Kijowie. Amerykański prezydent ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 500 milionów dolarów, w tym amunicję do systemów HIMARS. Zapowiedział też kolejne sankcje wobec Rosji.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w poniedziałek: „Kijów skradł część mojego serca”. W czasie wizyty w ukraińskiej stolicy przypomniał telefoniczną rozmowę sprzed roku, którą odbył z Wołodymyrem Zełenskim. “Powiedział pan, że słyszy echo eksplozji, nigdy tego nie zapomnę. Kiedy zapytałem, co mogę dla pana zrobić, jak pomóc. Pamiętam doskonale, co pan powiedział: ‘niech pan zbierze przywódców świata, poprosi ich, aby wsparli Ukrainę'” – powiedział, cytowany przez Deutsche Welle.

Prezydent USA zapowiedział nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 500 milionów dolarów oraz kolejne sankcje wymierzone w Rosję.

Nowy pakiet pomocy wojskowej będzie obejmował amunicję artyleryjską, broń przeciwpancerną i systemy radarowe, „w celu ochrony narodu ukraińskiego przed bombardowaniami z powietrza” – podaje Reuters.

Zobacz także: WSJ: USA wyślą audytorów na Ukrainę. Chcą zwiększyć nadzór nad pomocą

“Koszt, jaki Ukraina musiała ponieść, jest niezwykle wysoki. Poświęcenia były zbyt wielkie” – podkreślił Biden.

Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował USA za „ponadpartyjne wsparcie”. “To historyczna chwila dla naszych krajów” – powiedział. Wyraził opinię, że na Ukrainie “waży się los międzynarodowego porządku”. Dodał, że Ukraina robi „wszystko, by demokratyczny świat wygrał w tej walce”.

To pierwsza wizyta prezydenta USA na Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji na ten kraj. Do samego końca Biały Dom utrzymywał w tajemnicy plany wizyty Bidena w Kijowie.

We wtorek Biden odwiedzi Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Z kolei w środę weźmie udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki.

Zobacz także: Ukraiński wywiad: Rosja rozpoczyna duże ćwiczenia nuklearne. To reakcja na wizytę Bidena

Przeczytaj: WaPo: USA ostrzegają, że wsparcie dla Ukrainy może zmaleć

dw.com / reuters.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply