Morawiecki: Ustaliliśmy harmonogram szkolenia ukraińskich pilotów na F-16

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek o ustaleniu harmonogramu szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

Premier Mateusz Morawiecki odbył w czwartek rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymerem Zełenskim. Politycy rozmawiali o szkoleniu dla pilotów ukraińskich w zakresie obsługiwania myśliwców F-16. “Ustaliliśmy harmonogram tych szkoleń, a Polska będzie pomagała Ukrainie przeszkolić pilotów” – czytamy w komunikacie Kancelarii Premiera.

Przypomnijmy, że minister obrony, wicepremier Mariusz Błaszczak sprostował słowa szef unijnej dyplomacji, Josepa Borrella, o tym, jakoby Polska już zaczęła szkolić ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

– Jesteśmy gotowi takie szkolenie prowadzić. Zaproponowałem, żeby takiego rodzaju szkolenie zostało zaliczone do szkoleniowej misji unijnej, która jest prowadzona w Polsce – poinformował wicepremier Błaszczak.

Szef MON podkreślił zarazem, że misja ta została bardzo wysoko oceniona przez unijne agendy. – To świadczy o dużym przygotowaniu naszych instruktorów – powiedział. – Jest to przykład znakomitej współpracy państw europejskich na rzecz wsparcia dla Ukrainy. Jest to narzędzie, które pozwoli na refundację ponoszonych kosztów podczas szkolenia żołnierzy ukraińskich – dodał.

Minister obrony rozmawiał w Brukseli także z niemieckim ministrem obrony Borisem Pistoriusem na temat uruchomienia w Polsce hubu do utrzymania czołgów Leopard, którą już są na Ukrainie. – Są tam pewne wyzwania przed nami, ale jestem dobrej myśli, że te wyzwania pokonamy – przyznał szef MON.

Dodał, że rozmawiał też z Pistoriusem na temat wydłużenia obecności niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot na polskim terytorium. – Jestem tu optymistą – ocenił Błaszczak. Jego zdaniem, szef niemieckiego resortu obrony odwiedzi Polskę „w niedługim czasie” i będzie okazja „na ten temat rozmawiać w szczegółach”.

Prezydent USA Joe Biden przekazał przywódcom państw G7, że USA będą wspierać wspólne szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach czwartej generacji, w tym odrzutowcach F-16. Wyrażą też zgodę na przekazanie Ukrainie myśliwców.

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply